Про передачу майна ДП «НАЕК «Енергоатом»

Про передачу майна ДП «НАЕК «Енергоатом»

Мінекономрозвитку ініціювало внесення на розгляд урядового засідання проект розпорядження, яким цілісний майновий комплекс державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» передбачалося передати зі сфери управління Міненерговугілля в управління Кабінету Міністрів.

На що Атомпрофспілка, яка представляє інтереси трудового колективу ДП «НАЕК «Енергоатом»», одразу відреагувала і направила на Кабінет Міністрів України листа з категоричною вимогою відхилити даний проект через його повну невідповідність законодавству України у сфері використання ядерної енергії і радіаційної безпеки, а також міжнародним зобов’язанням держави, зокрема щодо реалізації гарантій МАГАТЕ на об’єктах атомної енергетики.

Цікаво, що й в самому Експертному висновку, підготовленому Департаментом з питань розвитку паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства Секретаріату Кабміну, прямо йдеться про те, що уряд не зможе виконувати функції управління, покладені на Міненерговугілля.

Метою проекту головний розробник вказує виконання вимог статті 32 Закону України «Про ринок електроенергії».

В Експертному висновку зазначається:

- Стаття 32 Закону України «Про ринок електроенергії» стосується передачі електроенергії і встановлює певні вимоги до оператора системи передачі електроенергії. Однак, добре відомо, що оператором системи передачі електроенергії є державне підприємство «Енергоринок» І стаття 32 не стосується виробника електроенергії - ДП «НАЕК «Енергоатом».

Інших обґрунтувань щодо доцільності передачі ДП «НАЕК «Енергоатом» зі сфери управління Міненрговугілля в управління Кабінету Міністрів головний розробник не надав.

У тому ж Експертному висновку вказується:

«Відповідно до статті 5 Закону України «Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку» одними з основних принципів державної політики у сфері використання ядерної енергії та радіаційного захисту є:

встановлення відповідальності за порушення правового режиму безпеки у сфері використання ядерної енергії;

встановлення відповідальності за порушення правового режиму безпеки у сфері використання ядерної енергії;

перелік принципів

На сьогодні всі ці функції виконує Міненерговугілля, які покладені на нього згідно з Положенням про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. Ці функції здійснюються Міненерговугіллям через механізм державного управління підприємствами, які входять до сфери його управління, що передбачає обов'язкове виконання підприємством наказів органу управління.

Передача ДП «НАЕК «Енергоатом»» зі сфери управління Міненерговугілля в управління Кабінету Міністрів унеможливить виконання міністерством зазначених функцій.

У той же час Кабінет Міністрів не зможе виконувати ці функції, адже відповідно до Закону України «Про Кабінет Міністрів» Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Прийняття рішень у рамках виконання функцій органу управління у сфері використання ядерної енергії колегіальним органом із складу посадових осіб, які не є фахівцями у даній сфері не може розцінюватися як оптимальна і ефективна система управління у сфері використання ядерної енергії.

Також, зазначиться у Висновку, виконання функцій державного органу управління у сфері використання ядерної енергії і радіаційної безпеки у Міненерговугіллі виконують: Департамент ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу, Департамент корпоративних та майнових відносин, Департамент економіки і фінансів, Управління охорони праці, промислової безпеки та цивільного захисту Управління внутрішнього аудиту та Інші. Кабінет Міністрів не має аналогічних структур для виконання зазначених функцій – державного органу управління у сфері використання ядерної енергії і радіаційної безпеки.

Навіть, не зважаючи на фаховий висновок, Проект розпорядження погоджено «без зауважень: Фондом державного майна, Мінфіном, Мін'юстом, Держстатом».

А позицію Міненерговугілля, органу, уповноваженого управляти державним підприємством «НАЕК «Енергоатом», та трудовим колективом підприємства, у довідці про погодження не відображена. Хоча мала би, як того вимагає пункт 5 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482.

Міненерговугілля, натомість, категорично заперечує проти зазначеної передачі.

Питання перепідпорядкування ДП «НАЕК «Енергоатом»» на разі відкладено. Однак, вочевидь, воно може повстати знову.

Атомпрофспілка, як репрезентативна сторона соціального діалогу на всеукраїнському рівні, тримає питання на контролі і вимагає проведення фахових консультацій стосовно подальшого підпорядкування ДП «НАЕК «Енергоатом».


останні публікації
23.02.2018
У робочого місця немає межі досконалості
Оперативний персонал цеху теплової автоматики та вимірювань енергоблока №4 Запорізької АЕС не перший рік бере участь в конкурсі на...
14.02.2018
Змінено порядок лікування за кошти соцстраху
З 1 січня 2018 року механізм замовлення та розподілення путівок на відновлювальне лікування за рахунок коштів Фонду замінило адресне...
13.02.2018
Конференция трудового коллектива на РАЕС
9 февраля во Дворце культуры РАЭС состоялась конференция трудового коллектива и отчетная профсоюзная конференция. Коллективом Ривненской АЭС, который представляли...
12.02.2018
Конференции трудового коллектива на ХАЭС
8 лютого на Хмельницькій АЕС відбулись конференції трудового колективу та первинної профспілкової організації, основним завданням яких було підведення підсумків...
10.02.2018
Отозван судебный иск против горняков
7 февраля состоялась встреча генерального директора ГП «ВостГОК» Сорокина А.Г., председателя ППО ГП «ВостГОК» Флиппова Б.Н. с работниками Ингульской...