Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2019, 33
   

Питання-Відповідь


Поставити питання

Який проміжок часу повинен пройти між видачею лікарняних листів по догляду за дитиною? Марина Литвин

Відповідно до частини третьої ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.99 р. (далі — Закон № 1105) допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років виплачується застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів.

Що стосується безпосередньо Вашого питання, то ніякого проміжку часу, який повинен пройти між видачою лікарняних листів по догляду за дитиною, законодавством не передбачено.

Але, при цьому слід враховувати наступне.

Видати довідку чи лікарняний по догляду за дитиною в разі захворювання буде вирішувати або лікар або лікарсько-консультаційна комісія (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання або лікування. При цьому вони будуть керуватись наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» (далі — Інструкція № 455).

Для догляду за хворою дитиною листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд (п. 3.1 Інструкції № 455).

Відповідно до п. 3.3 Інструкції № 455 «для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.

Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує стаціонарного лікування, виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час перебування в стаціонарі разом з хворою дитиною. Після виписки дитини зі стаціонару в гострому періоді захворювання листок непрацездатності видається або продовжується до одужання дитини, але в межах установленого терміну з урахуванням днів листка непрацездатності, що був виданий для догляду за дитиною до стаціонарного лікування (п. 3.8 Інструкції № 455).

Якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за нею, після закінчення максимального терміну листка непрацездатності, передбаченого законодавством України, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України (форма № 138/0).»

Довідка оплаті не підлягає.

«Довідка про догляд за хворою дитиною видається до одужання дитини від гострого захворювання або досягнення ремісії у разі загострення хронічного захворювання, з продовженням у порядку, передбаченому п.2.2 цієї Інструкції.»

Пункт 2.2 Інструкції передбачає наступне:

            «При втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів.

            Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів,  але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.

В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.»

Тобто, якщо доглядач дитини (працюючий) після «закриття» лікарняного чи довідки, де зазначено, що дитина одужала, прийде наступного дня чи пізніше знову за лікарняним по догляду за дитиною за тим самим захворюванням, з метою лікування якого він вивільнявся від роботи напередодні, лікар чи ЛКК можуть прийняти рішення про продовження хвороби з видачою довідки, яка не підлягає оплаті за рахунок коштів соцстраху.

Це здійснюється у відповідності до п. 3.7. Інструкції № 455, в якому зазначено: «Якщо після виписки в дитячий дошкільний заклад або школу в дитини виникає ускладнення захворювання, за яким видавався листок непрацездатності та довідка і ЛКК визначає його як продовження першого захворювання, то про догляд за дитиною видається довідка.»

Якщо це буде інше захворювання, тоді буде видано новий лікарняний.

Крім того, щодо розгляду питання загальної тривалості лікарняних, то слід враховувати п. 4.1 Інструкції № 455: «Лікарсько-консультаційні комісії лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання або лікування при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз – протягом десяти місяців з дня настання непрацездатності, повинні здійснити направлення хворого для огляду до МСЕК.»

останні публікації
19.08.2019
Захисники України дякують рівненським атомникам
Напередодні Дня Незалежності України на адресу адміністрації та колективу Рівненської АЕС надійшли подяки за постійну підтримку та суттєву допомогу...
16.08.2019
Профспілки Закарпаття відбили рейдерську атаку
Отже, чергова рейдерська атака знову завершилася на користь профспілок. Профспілковий лідер області Володимир Фленько переконаний у кінцевій перемозі профспілок...
14.08.2019
Триатлон РАЕС досяг європейського рівня
Організаторами триатлону виступили адміністрація та профспілкові комітети Рівненської АЕС та НАЕК «Енергоатом», Організація молоді первинної профспілкової організації (ОМ ППО)...
13.08.2019
Перемога у конкурсі профмайстерності
На Запорізькій АЕС змагалися молоді працівники до 35 років на звання найкмітливішого та найвправнішого машиніста крану. В конкурсі професійної...
12.08.2019
Профспілки перемогли!
Нещодавнім рішенням Окружний адміністративний суд м. Києва нарешті визнав противоправним та скасував розпорядження КМУ від 11.01.2018 р. № 13-р...