Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2021, 17
   

Питання-Відповідь


Поставити питання

Я живу з дружиною у батьків, дітей поки що немає. Чи є якась допомога при придбанні житла учаснику бойових дій?

Добрий день, Олеже. За роз’ясненнями, щодо виділення державою житла учасникам АТО ( а зараз це  - ООС –«операція об'єднаних сил»), отримання ними пільгового кредиту чи позики на придбання житла, або його будівництво, державної допомоги на ці цілі звертаються до нас дуже часто. Спробую дещо об'єднати ці питання та дати по ним відповідь. Проблема отримання житла, на жаль, є складною. Оскільки, всеж таки,  житло може бути отримане не тільки шляхом його купівлі але і шляхом його надання місцевими органами самоуправління розберемо всі варіанти.

У відповідності до  п. 14), 15), 16) Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» для учасників АТО, які визнані учасниками бойових дій передбачені, зокрема, такі пільги:

14) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. 15) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;

16) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків.

Забезпечення житловою площею осіб які потребують поліпшення житлових умов здійснюється місцевими органами виконавчої влади. Порядок постановки у чергу визначений Постановою ще від 11.12.1984 р. Ради Міністрів УРСР і Української Ради професійних спілок за № 470. Ця постанова є чинною, останній раз до неї вносилися зміни у квітні 2018 р. Постановою передбачено три види черги на житло: загальна, першочергова та позачергова. Учасники АТО мають право на першочергове забезпечення житлом, але треба розуміти, що першочерговики (а там можуть бути різні підстави) також знаходяться у окремій черзі, вона, зазвичай менше загальної, але вона є. Для першочерговиків, які дістали в АТО поранення, контузію, або каліцтво встановлений строк надання житла 2 роки.

Хоча, темпи будівництва житла, в останні роки, явно недостатні, на квартирну чергу у місцевих органах виконавчої влади все одно, ми б рекомендували ставати.

Крім того Постановою КМУ № 719 від 19.10.16 р. передбачений порядок надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату компенсацій на житло членам сімей учасників АТО, які перебували на квартирній черзі, але загинули, або учасникам АТО, які стали інвалідами 1 або 2 груп.

Слід прямо сказати, що норма пункту 15 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо одержання учасниками бойових дій позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель та ін.,  за відсутності відповідного нормативно-правового документу КМУ, наявність якого передбачає закон, не діє. Тобто пільга формально є, а порядку, в якому вона повинна надаватися, і за рахунок яких коштів, КМУ не визначив до цього часу.

Надання пільгових кредитів ветеранам війни - учасникам АТО для будівництва, поліпшення житлових умов, реконструкції або капітального ремонту жилих будинків на сьогодні чинним законодавством України не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, та з метою забезпечення належного рівня соціального захисту ветеранів війни - учасників АТО виникла необхідність внесення відповідних змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У Верховній Раді вже з серпня 2016 року знаходиться законопроект № 5015, яким прпонується внести зміни до закону Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"., щодо надання права отримання пільгових кредитів та позик учасникам АТО. Але до цього часу законопроект не розглянутий.

В окремих регіонах України є намагання виправити вищезазначену законодавчу прогалину на місцевому рівні. Наприклад, за інформацією ЗМІ в м. Івано-Франківськ запустили кредитну програму для учасників АТО. Обласна рада підтримала ініціативу спілки учасників АТО, щоб передбачити додаткові кошти для воїнів на пільгове кредитування. Сім'ям воїнів пропонують пільговий кредит до 30 років у гривнях. Отримати його зможуть молоді сім'ї (члени сім'ї мають бути не старші 35 років), які перебувають в квартирній черзі та є платоспроможними. Відсоток за користування кредитом залежатиме від кількості дітей в сім'ї. Якщо у молодого подружжя немає дітей, кредит нададуть під 3 % річних. Одна дитина - пропонується надання безвідсоткового кредиту, дві дитини - мінус 25 % від суми кредиту, три та більше - 50 %.

Крім того, на цей час чинними є Правила надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджені постановою КМУ №1597 від 05.10.98,  які визначають відповідно до Указу Президента № 222 від 27 березня 1998 р. «Про заходи, щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» умови і порядок надання фондами підтримки індивідуального житлового будівництва на селі пільгових довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі на виконання регіональних програм «Власний дім». Цей порядок передбачає надання  кредитів не банками, а саме цими фондами, у тому числі і учасникам бойових дій, строком до 20, а молодим сім’ям до 30 років під 3 відсотки річних. Для отримання пільгового довгострокового кредиту потрібно:

постійно проживати в сільській місцевості; працювати в сільській місцевості (зокрема в особистому селянському господарстві); підтвердити свою платоздатність; забезпечити виконання зобов'язань з повернення кредиту.

Розмір кредиту визначається з урахуванням рівня платоздатності позичальника та не може перевищувати таких граничних розмірів:

300 тис. грн – для будівництва нового житлового будинку;

150 тис. грн – для реконструкції житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла;

200 тис. грн – для придбання житла;

50 тис. грн – для будівництва інженерних мереж і під'єднання їх до наявних комунікацій.

Для отримання такого кредиту та детального уточнення його умов та пакету документів, рекомендуємо звертатися в обласні фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, Контактну інформацію Фонду можна дізнатися у відповідній обласній державній адміністрації. Слід сказати, що учасники АТО за вищевказаними Правилами не користуються перевагами у отриманні кредиту на відмінність від внутрішньо переміщених осіб та молодих спеціалістів.

     Стосовно питання – до кого звертатися при порушенні прав учасників АТО ? Це залежить від того хто саме та які права порушує. Незаконні дії конкретної посадової особи можуть бути оскаржені  в порядку безпосередньої підлеглості – тобто керівнику особи, що на Вашу думку своїми діями чи бездіяльністю порушує Ваші права. Скарга може бути як письмовою, так і усною заявленою під час особистого прийому. Порушення законів можуть бути оскаржені в прокуратурі, або в суді.

останні публікації
06.05.2021
М'янмІ: INDUSTRIALL закликає до дій
Виконком ГС IndustriALL ухвалив Резолюцію щодо ситуації у М’янмі, в якій закликає членські організації усього світу підтримати боротьбу Конфедерації...
05.05.2021
Нове ПСО НАЕК оцінює як подальшу дискримінацію
28 квітня 2021 року, ще до призначення нового міністра енергетики України та повністю проігнорувавши позицію ДП «НАЕК «Енергоатом», уряд...
01.05.2021
1 травня — Міжнародний день праці
Травень — особливий місяць для всіх нас. 1-го — відзначаємо Міжнародний день праці, 2-го — Великдень, 8-го та 9-го...
30.04.2021
Першотравень у тіні пандемії
У вебінарі, який проходив у режимі відеоконференції у форматі виступів і дискусій, взяли участь Генеральний директор Міжнародної організації праці...
02.05.2021
Первое глобальное соглашение об удалённой работе
Глобальное рамочное соглашение (ГРС), подписанное с Renault в 2013 году, в 2019-м было дополнено вторым ГРС, нацеленным на улучшение...