Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2021, 46
   

Питання-Відповідь


Поставити питання

Чи можуть мене відправити у відпустку без моєї заяви? За яких умов я можу отримати грошову компенсацію за невикористані відпустки минулих років або за їх частину ? Микола К.

Шановний Миколо,

    По-перше, слід зазначити, що право працівника на відпочинок та зокрема на щорічну відпустку кореспондується з обов’язком власника надати йому таку відпустку. За ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом року працівникам, що мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці або з особливими умовами праці власник може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про працю. При цьому, те, що працівник «сам не хотів» йти у відпустку, або ненадання йому відпустки було обумовлене інтересами виробництва до уваги братися не буде. 

    Щорічна відпустка повинна надаватися у відповідності до графіку відпусток, що  погоджується з відповідним профспілковим комітетом. Про дату початку відпустки, в межах періоду встановленого графіком, у відповідності до ст. 79 КЗпП власник повинен письмово повідомити працівника не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну. Якщо ця умова дотримана, то роботодавець вправі  без заяви працівника видати наказ про надання щорічної відпустки, своєчасно (не пізніш ніж за три дні до початку відпустки) виплатити йому «відпускні», а працівник зобов’язаний у цьому випадку цей наказ виконати і піти у відпустку. Якщо ж працівник з якихось причин все ж не може піти у відпустку у встановлений час, то він повинен офіційно узгодити питання про перенесення відпустки та внесення відповідних змін до графіку.

    Слід зазначити, що перенесення відпустки на інший термін, проти встановленого графіком, з ініціативи власника можливий тільки за письмовою згодою працівника та погодженням із профспілковим органом у разі якщо надання відпустки в раніше

        Але все ж таки ситуації «заборгованості» за щорічними відпустками зустрічаються досить часто. Що ж каже з цього приводу закон ?

      Статтею 24 Закону "Про відпустки" визначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.

     Якщо Ви не звільняєтеся то за Вашим бажанням (оформленим відповідною заявою) частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної  (у т.ч. щорічної додаткової) не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

     Тому, за бажанням працівника, при отриманні ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки, за решту днів невикористаної щорічної відпустки має бути виплачено грошову компенсацію. Наприклад, якщо загальна тривалість щорічної відпустки у Вас  30 календарних днів, то за умови використання Вами за відповідний робочий рік щорічної відпустки тривалістю 24 календарних дні, за 6 календарних днів Ви може отримати компенсацію. Відпустки за минулі роки (відповідно і отримання компенсацій за їх частини) за погодженням з власником можуть бути надані за декілька років одночасно.

 

 

останні публікації
30.11.2021
Щедрий забіг працівників Енергоатому
Щедрий вівторок, або міжнародний «День Добрих справ», цього року в Україні відзначають 30 листопада. Цього дня мільйони людей з...
01.12.2021
Право на об’єднання має бути збереженим!
Голова Cпільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні Григорій Осовий звернувся до Комітету Верховної Ради України...
29.11.2021
Тривають традиційні благодійні акції
Для ВП ЮУАЕС благодійність стала невід’ємною рисою. За свого роду унікальну акцію «Ветеран», під час якої працівники щомісячно перераховують...
26.11.2021
ЧАЕС-Belgoprocess: співробітництво
24-25 листопада ЧАЕС відвідали експерти бельгійської компанії Belgoprocess. Метою візиту було проведення чергового навчального семінару для спеціалістів ЧАЕС...
25.11.2021
Фактичний розмір прожиткового мінімуму
Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє....