Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2018, 20
   

Витрати на охорону праці: Кабмін оновив Перелік

27.03.2018

Перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат (далі — Перелік), було затверджено згідно із ст.19 Закону про охорону праці, якою передбачено, що для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік.

Нещодавно Кабмін постановою від 28.02.2018 р. № 134 вніс зміни до Постанови № 994.

Як відомо, саме на Постанову № 994 зазвичай посилаються і податківці з метою обмеження витрат на охорону праці за рахунок роботодавця та розширення бази оподаткування з метою нарахування податку на прибуток та ПДФО.

Що ж змінив Кабмін?

Насамперед змінено саму назву Постанови № 994. Відтепер вона називається «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці», тобто виключено слова «витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат». Аналогічні зміни також внесено і до назви Переліку. Отже, зараз Перелік не є документом, який може визначати склад витрат на охорону праці. Ба більше, у п.2 зміненої Постанови № 994 прямо вказано, що:

«витрати на охорону праці формуються з урахуванням вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності;

обсяг і джерела фінансування витрат на охорону праці визначаються в колективному договорі або угоді».

Також суттєво змінено окремі складові Переліку.

Пункт 5 Переліку, який стосується спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, тепер передбачає, що забезпечення працівників такими засобами здійснюється відповідно до «норм, установлених законодавством про охорону праці та колективним договором або угодою». Раніше у вказаному пункті Переліку не уточнювалося, якими саме нормами має керуватися роботодавець під час забезпечення працівників такими засобами. А нині роботодавці можуть самостійно визначати норми забезпечення працівників засобами індивідуального захисту відповідно до норм, затверджених у колективному договорі (угоді) з урахуванням норм, встановлених органами центральної виконавчої влади для окремих галузей економіки. Це по суті відповідає положенням ст.8 Закону про охорону праці. Нарешті при застосуванні пп.165.1.9 ст.165 ПКУ не будуть виникати питання щодо того, якими саме нормами має керуватися роботодавець як податковий агент для визначення бази оподаткування ПДФО.

Додамо, що п.5 Переліку стосується також випадків забезпечення працівників мийними засобами та засобами, що нейтралізують небезпечну дію на організм або шкіру шкідливих речовин, у зв’язку з виконанням робіт, які не виключають можливості забруднення цими речовинами. Тож роботодавець може самостійно встановити у колективному договорі норми витрат на ці засоби.

При забезпеченні працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком чи рівноцінними харчовими продуктами, а також газованою солоною водою роботодавець може встановлювати обсяг необхідних витрат з урахуванням вимог КЗпП, Закону про охорону праці та вимог колективного договору або угоди (п.6 Переліку). Раніше посилання на нормативно-правові документи не було.

У п.7 Переліку, як і раніше, йдеться про медогляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. Але відтепер уточнено, що роботодавець має забезпечити проведення для таких працівників попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів. Згадки про позапланові медогляди у п.7 більше немає. А для осіб віком до 21 року має щороку проводитися обов’язковий медичний огляд.

(1)Зміни набрали чинності з 13.03.2018 р. (прим. авт.).

(2)Постанова КМУ від 27.06.2003 р. № 994 «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат» (прим. ред.).

(3)Закон України від 14.10.92 р. № 2694-XII «Про охорону праці» (прим. ред.).


Читайте також:

10.07.2018
Відбулось засідання СПО
Відбулось засідання СПО
9 липня відбулось засідання Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні...
05.07.2018
7 липня – день природно-заповідної справи
7 липня – день природно-заповідної справи
Сердечно вітаю вас з нагоди Дня працівника природно-заповідної справи. Це професійне свято справжніх захисників і шанувальників навколишнього середовища, людей,...
04.07.2018
Голова Атомпрофспілки на брифінгу у Верховній Раді
Голова Атомпрофспілки на брифінгу у Верховній Раді
3 липня 2018 року проводилися брифінги народних депутатів у Верховній Раді. У рамках брифінгів відбулися виступи народного депутата, секретаря...
03.07.2018
Украина ввела квоты на импорт серной кислоты
Украина ввела квоты на импорт серной кислоты
Межведомственная комиссия по международной торговле (МКМТ) ввела на 3 года квотирование импорта серной кислоты и олеума, а также ввела...
останні публікації
10.07.2018
Відбулось засідання СПО
9 липня відбулось засідання Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні...
05.07.2018
7 липня – день природно-заповідної справи
Сердечно вітаю вас з нагоди Дня працівника природно-заповідної справи. Це професійне свято справжніх захисників і шанувальників навколишнього середовища, людей,...
04.07.2018
Голова Атомпрофспілки на брифінгу у Верховній Раді
3 липня 2018 року проводилися брифінги народних депутатів у Верховній Раді. У рамках брифінгів відбулися виступи народного депутата, секретаря...
03.07.2018
Украина ввела квоты на импорт серной кислоты
Межведомственная комиссия по международной торговле (МКМТ) ввела на 3 года квотирование импорта серной кислоты и олеума, а также ввела...
03.07.2018
Про підвищення пенсій окремим громадянам
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» з 1 липня ц.р. підвищено розмір прожиткового...