Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 9
   

ХАЕС: не втомлюємося допомагати

14.11.2023

ХАЕС: не втомлюємося допомагати

 Від перших днів війни працівники станції стали ініціаторами великого числа благодійних акцій, кошти з яких спрямовуються для допомоги нашим воїнам. Хмельницькі атомники є лідерами серед інших відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом» із зарплатних відрахувань на потреби ЗСУ. А на початку цього року ініціативна група працівників створила першу серед атомників громадську організацію «Енергія наших сердець», яка спільно з організацією молоді ППО ВП ХАЕС, іншими волонтерами станції невтомно займається усіма питаннями організації благодійної допомоги.

205 млн грн на ЗСУ із власних зарплат

 Саме стільки своїх зарплатних коштів станом на жовтень 2023 року перерахували працівники Хмельницької атомної електростанції на підтримку Збройних Сил України. А почалося все з ідеї віддати половину тринадцятої зарплати бійцям ЗСУ.

 — Це був патріотичний порив у перші дні війни — допомогти нашим воїнам, які дають відсіч російським агресорам, — згадує голова ППО ХАЕС Михайло Гук. — Зробити відрахування — половину 13-ї зарплати за 2021 рік, яку виплачували якраз на початку війни у 2022 році. Цю ідею підтримав генеральний директор ВП ХАЕС Андрій Козюра. Благодійну ініціативу було закладено, і ми стали серед інших ВП Компанії лідерами з відрахування коштів для потреб ЗСУ. Хмельницькі атомники почали щомісячно перераховувати одноденний заробіток. Кошти спрямовувалися на спеціальний рахунок Національного банку України на потреби оборони України. Додатковою ініціативою деяких підрозділів на ХАЕС також став перерахунок на підтримку ЗСУ додаткових премій.

 На жаль, за час війни практично всі працівники фінансово виснажилися, в усіх є сім’ї, чимало наших людей чи їхніх дітей призвали обороняти Україну, хтось самотужки допомагає своїм рідним, сусідам, знайомим.

 Але трудівники ХАЕС продовжують щомісячно переказувати одноденний заробіток для єдиної мети — Перемоги! Паралельно за підтримки адміністрації ХАЕС та профспілкового комітету організація молоді ППО ВП ХАЕС організувала значну кількість різноманітних благодійних спортивних заходів. Додатково вдалося зібрати на них для потреб ЗСУ, Нацгвардії, Тероборони, внутрішньо переміщених осіб 4 000 000 гривень. Клубом рибалок-аматорів ХАЕС під час змагань з рибного лову зібрано понад півмільйона гривень благодійної допомоги.

Складові успіху

 Хмельницька атомна електростанція логістично перебуває у найзручнішому, в умовах війни, географічному положенні, на відміну від інших атомних електростанцій України. РАЕС розташована поруч з білоруським кордоном, як і ЧАЕС. ПАЕС — недалеко від Вознесенська, де відбулися запеклі бої. Запорізька — під окупацією. Тому місто-супутник ХАЕС Нетішин з самого початку війни перетворилося на своєрідний гуманітарний хаб.

 Серед профактиву, представників Організації молоді Атомпрофспілки і просто небайдужих городян сформувалися групи активістів, що охопили усі напрями волонтерської діяльності: логістику, співпрацю з іноземними волонтерами, колишніми жителями міста, які зараз проживають за кордоном, але переймаються долею України. На логістичний склад у Нетішині, як струмки до озера, стікались усі гуманітарні вантажі. Опікувалися складом (прийом вантажів, їх сортування, облік, складання і ведення картотеки, формування «посилок», завантаження і відправка транспорту з гуманітарними вантажами) члени Ради молоді ППО Хмельницької АЕС на чолі з головою молодіжної організації ХАЕС. Вантажі з ліками, продуктами харчування, засобами дитячої і дорослої гігієни, дитячим харчуванням з Нетішина доставлялися населенню Енергодара, Славутича, Сєвєродонецька, Жовтих Вод та інших міст і для багатьох стали порятунком.

Не втратити довіру атомників

 — А після того як країною прокотилися корупційні скандали, пов’язані зі зловживаннями чиновників на військовій тематиці, — веде далі Михайло Гук, — аби у працівників не настало зневіри і не зникло бажання допомагати, було прийнято рішення зробити благодійну допомогу максимально прозорою. Тож і було створено громадську організацію з промовистою назвою «Енергія наших сердець». А благодійні внески почали спрямовувати вже на два рахунки: як і раніше, на мультивалютний Національного банку України, а також на рахунок громадської організації, що став для нас у пріоритеті, бо тут видно, що купили, де і для кого.

 — На момент створення громадської організації, на початковому її етапі, виникало безліч питань: як написати статут організації, як проводити платежі, зробити звітність ГО максимально відкритою тощо. Я допомагав такими консультаціями і залишився членом правління ГО для надання поточної юридичної допомоги, — зазначає Олександр Брянчик, юрист Атомпрофспілки. — Погодження думок у ГО відбувається у два етапи. Спочатку — на засіданні робочої групи, про яке повідомляється заздалегідь і яке проходить на атомній станції раз на місяць за участю представників підрозділів (неофіційна «наглядова рада» з активних, порядних членів трудового колективу), членів громадської організації, а також усіх бажаючих працівників, адже такі засідання є відкритими. Голова робочої групи, начальник служби відомчого нагляду ХАЕС Сергій Сахнюк доповідає про виконані заходи та отримані нові звернення від захисників, що надійшли на адресу генерального директора ВП ХАЕС або голови профспілкової організації. На засіданні вирішується, якій частині і якою мірою допомагати. З документами робочої групи персонал атомної станції має змогу вільно ознайомитись у «Загальнодоступних папках» Outlook у розділі «Допомога ЗСУ». Також про отримання допомоги військовими регулярно повідомляється на сторінках ХАЕС у соціальних мережах та в газеті «Перспектива».

 Другий етап — листи від військових передаються до громадської організації, яка й реалізує завдання.

Відповідність потребам та прозора звітність

 — Коли атомники отримали можливість частину заробітку переказувати на рахунок новоствореної ГО, ми самі змогли забезпечувати військових за їхніми зверненнями, — розповідає голова громадської організації «Енергія наших сердець», депутат міської ради, інженер ВП ХАЕС Денис Красовський. — Тепловізори, квадракоптери, приціли, споміжне обладнання, та найбільший запит — на зв’язок, радіостанції, тепловізори. Бекчек з військовими частинами за їхніми потребами постійний, як перед закупівлею необхідного, так і під час закупівлі — для уточнень. Після того як передали замовлення військовим, обов’язково з’ясовуємо, чи все обладнання якісне, працездатне. Постачальників ми шукали досить довго, поки знайшли найбільш відповідальних. Зараз ми вийшли на той рівень, коли вони вже самі нас знаходять, пропонують нижчі ціни за якісний товар.

 Усі військові частини надають нам документи, акти прийому-передачі, куди пішла допомога. 95 відсотків наших військових завжди відправляють з актами і подяки. Але особливо приємно для нас бачити їхні промовисті очі, коли воїни приїжджають на ротацію і мають можливість особисто сказати «дякую», від цього ми відчуваємо невимовну радість.

 На жаль, не на всі потреби військових ми можемо відреагувати. Бо якщо у лютому 2023-го, на початку створення громадської організації, у перший місяць надійшло близько 20 листів, зараз така кількість може надходити на тиждень. Тож у пріоритеті допомоги ті військові частини, де служать наші працівники, жителі Нетішина і 30-кілометрової зони. Цей пріоритет прописаний і в Статуті громадської організації.

Для війни немає неробочих днів

 Графік роботи — після роботи. В основному до десятої години, але буває й до другої ночі. Щодня. Для війни немає робочих і неробочих днів. Працюємо на ентузіазмі, не покладаючи рук, як правління громадської організації, в якому дев’ять осіб, так і персонал Хмельницької атомної електростанції, здебільшого молодіжна ланка підприємства. Усі намагаються допомогти: від банального — щось принести, і до більш важливого завдання — знайти необхідне для військових за хорошими цінами. Кожен на своєму місці робить те, що йому під силу. Для Перемоги.

Лілія СОКОЛОВА

 

Читайте також:

02.05.2024
Профспілки, святкуючи Першотравень
Профспілки, святкуючи Першотравень
Цього року близько чотирьох мільярдів людей у більш ніж 40 країнах світу матимуть можливість взяти участь у виборах. Це...
01.05.2024
Українським атомникам аплодували
Українським атомникам аплодували
Програми галузевого навчання та розвитку – невід’ємна складова співпраці Енергоатома з Паризьким центром Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій...
26.04.2024
Ветерани «тихої ядерної»
Ветерани «тихої ядерної»
«Товариство ветеранів-інвалідів ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» стало першою в СРСР профспілковою організацією, яка почала дбати про захист прав...
11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
останні публікації
02.05.2024
Профспілки Європи підтримують Україну
22-23 квітня у Любліні відбувся організований Європейською конфедерацією профспілок Профспілковий саміт на підтримку України, який зібрав понад 110 представників...
02.05.2024
Перемоги міжнародного рівня
Боксери Молдови, Румунії та України взяли участь у традиційному міжнародному турнірі з боксу серед юніорів та юнаків 2010-11 р.н....
01.05.2024
Навчання громадських інспекторів
На базі Навчально-тренувального центру ДСП ЧАЕС відбулося триденне навчання громадських інспекторів з охорони праці ППО ЧАЕС....
28.04.2024
Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі 2024
Щороку 28 квітня за ініціативою Міжнародної організації праці країни світу відзначають Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі, вибираючи...
29.04.2024
Атомний брейн-ринг
Учасники Атомної школи змагалися в освітньому брейн-рингу «Atomic Brain», організованому Хмельницькою АЕС за підтримки Українського ядерного товариства та організації...