Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2021, 3
   

ILAW про неправомірніть проекту Закону України

15.12.2020

Міжнародна організація юристів (ILAW) про неправомірніть проекту Закону України

Міжнародна організація юристів, які надають допомогу трудящим (ILAW), звернулася до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова стосовно неправомірності проекту Закону України № 4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Високоповажний пане!

Міжнародна мережа юристів, які надають допомогу трудящим (ILAW), яка об’єднує понад 550 юристів та адвокатів із захисту прав трудящих у понад 70 країнах світу (у тому числі в Україні), засвідчує Вам свою повагу тависловлює серйозне занепокоєння щодо проекту Закону України № 4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Згідно з проведеним нами аналізом, цей законопроект, внесений до Парламенту 2 листопада 2020 року, призведе до суттєвого підриву прав працівників сектору інформаційних технологій,[1] включаючи тих, хто працює через платформенідодатки.

Зазначений законопроект створений у контексті ініціативи «Дія Сіті», яка є віртуальною географією, що передбачаєзменшення або скасування податків та нормативних актівз метою залучення інвесторів у сектор інформаційних технологій. Характерною рисою подібних ініціатив «зон вільної торгівлі» є отримання декількома інвес==торами значної винагороди, тоді як працівники та широка громадськість мусять платити високу ціну – у вигляді звуження прав,скорочення заробітної плати та втрати державного доходу – за одну лише обіцянку щодо створення нових робочих місць. «Резиденти» «Дія Сіті» (а саме, високотехнологічні компанії) отримають повну свободу наймати працівниківу статусі «гіг-працівників» за «гіг-контрактами».[2]Дійсно, незалежно від фактичного характеру відносин між «резидентом» та «гіг-працівником», праця таких працівників буде повністю регулюватися вищезазначеним законопроектом. Таким чином, вони будуть позбавлені захисту, передбаченого Трудовим кодексом, а також іншими численними нормативними актамисфери праці, які регулюютьвідпустки, оплату праці, діяльність профспілок, колективні переговори та вирішення колективних спорів.

Слід зазначити, що «гіг-працівникам» буде відмовлено у праві створювати профспілки або вступати до них, колективно вести переговори чи страйкувати. Без сумніву, законопроект № 4303 порушує міжнародне та європейське законодавство про працю та права людини, включаючи права, захищені Конвенціями Міжнародної організації праці № 87 та № 98 та ст. 11 Європейської конвенції з прав людини. Разом з тим, цими документами чітко передбачено, що всі без винятку працівники повинні мати можливість здійснювати згадані права. Можливість нехтувати характером трудових відносин, яку дозволяєзазначений законопроект, також ігнорує чітко встановлені правові вказівки, викладені у Рекомендації МОП № 198.[3] Більше того, у Деклараціїстоліття МОП 2019 року підкреслюється «постійна актуальність трудових відносин як засобу забезпечення визначеності та правового захисту працівників», а також що «всі працівники повинні користуватися належним захистом відповідно до Порядку денного гідної праці, беручи до уваги[...] повагу до їх основних прав».[4]

Законопроект № 4303 також суперечить поширеній тенденції ухвалення судамиусієї Європи рішень про те, що так звані «гіг- працівники», включаючи тих, хто виконує роботу через платформені додатки, насправді є найманими працівниками, і тому мають однакові права з іншими трудящими. У якості прикладу можна навестидекілька рішень, ухвалених в Іспанії (Glovo),[5] Італії (JustEat),[6] Франції (Uber),[7] Нідерландах (Deliveroo)[8]та Німеччині (Roamler).[9]

Додаткове занепокоєння викликає те, що згадані «гіг-контракти» не передбачають обмежень щодо тривалості роботи, заробітної плати та умов праці. Натомість згідно зтакимиконтрактами,всі питаннявирішуються сторонами виключно шляхом переговорів. Звичайно, що переговорні позиції індивідуальних працівників будуть обмежені і вони,ймовірно, будуть змушені вибирати між експлуататорським контрактом і безробіттям. «Гіг-контракти» не регулюються мінімальною зарплатою і можуть бути розірвані без зазначення причин, у тому числі під часперебування працівників на лікарняному. До того ж «гіг-працівники» муситимуть самі нести відповідальність за заходи з охорони праці. Такі положення порушують декілька інших конвенцій МОП, ратифікованих Україною.[10]

Закон також надає «резидентам» можливість контролювати результати діяльності «гіг-працівника» за допомогою електронних засобів, включаючи телекомунікаційні пристрої, які належать компанії, і навіть відеоспостереження. Це є порушенням міжнародного та європейського законодавства, у тому числі ст. 8 Європейської конвенції з прав людини та їїсудової практики.[11]

Слід зазначити, що зменшення рівня захисту трудових прав за всіма ознаками порушує Конституцію України.[12] Більше того, у ст. 296 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС зазначається: «Жодна Сторона не повинна послаблювати або знижувати рівень охорони навколишнього середовища чи праці, передбачений в її законодавстві, з метою покращення торгівлі або інвестицій шляхом відмови чи часткового відступу або пропонування такої відмови чи часткового відступу від своїх законів, підзаконних актів або стандартів у такий спосіб, що впливає на торгівлю або інвестиції між Сторонами». Разом з тим, законопроект № 4303 був внесений з чіткою метою залучення інвестицій,у тому числі шляхом значного послаблення трудового законодавства.

Насамкінець, законопроект розмитий і не відповідає міжнародно визнаному принципу правової визначеності, і як такий порушує основні права людини, декларовані різними міжнародними судами, такими як Європейський суд з прав людини[13] та Європейський суд.[14]

У зв’язку з цим,Міжнародна мережа юристів, які надають допомогу трудящим (ILAW), закликає Парламент України відкликати законопроект і переглянути його положення за участі робочих платформ та профспілок з метою розробки законодавства, яке б гарантувало гідну працю всім працівникам незалежно від способу виконання ними роботи. Сподіваємось, що Парламент зробить усі необхідні кроки для того, щоб у майбутньому законопроектіз зазначених питань повністю поважалися права трудящиху відповідності до стандартів МОП, Угоди про асоціацію та принципів соціального діалогу.

З повагою,

[підпис]

ДжеффріВогт,

Президент ILAW

Копії:

п. Михайлу Крячку – Народному депутату, голові Комітету ВРУ з цифрової трансформації,kriachko@rada.gov.ua;

п. ДавидуАрахамії – Народному депутату, голові фракції Політичної партії «Слуга народу»,arakhamiia@rada.gov.ua;

п. ГалиніТретьяковій – Народному депутату, голові Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту ветеранів,tretiakova@rada.gov.ua;

п. ІванніКлимпуш-Цинцадзе – Народному депутату, голові Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції,klympush.tsintsadze@rada.gov.ua;

п. АнастасіїРадіній – Народному депутату, голові Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики,krasnosilska@rada.gov.ua;

п. Єгору Чернєву – Народному депутату, cherniev@ada.gov.ua;

п. ДанилуГетьманцеву – Народному депутату,hetmantsev@rada.gov.ua;

п. Олександру Ковальчуку – Народному депутату,kovalchuk@rada.gov.ua;

п. СергіюШтепі – Народному депутату,shtepa@rada.gov.ua;

п. ВікторіїПідгорній – Народному депутату,podhorna@rada.gov.ua;

п. РомануСохі – Народному депутату,sokha@rada.gov.ua;

п. Олександу Федієнку – Народному депутату, fediienko@rada.gov.ua;

п. Сергію Ларіну – Народному депутату,larin@rada.gov.ua;

п. ОлексіюЖмеренецькому – Народному депутату,zhmerenetskyy@rada.gov.ua;

п. ГригоріюОсовому – Голові ФПУ, fpsu@fpsu.org.ua;

п. Михайлу Волинцю – Голові КВПУ, info@kvpu.org.ua.[1]Незважаючи на те, що законопроект № 4303 спрямований на ІТ-діяльність, він містить положення, які дозволяють «резидентству» у «Дія Сіті» поширюватися на будь-яку діяльність, схвалену Кабінетом Міністрів.

[2]Ст. 4, частина 7 законопроекту № 4303.

[3]Рекомендація МОП № 198 про трудові відносини: https://www.ilo.org/dyn/normlex/en/f?p=NORMLEXPUB:12100/0::NO::P12100_INSTRUMENT_ID:312535

[4]Ст. 3 (b) Декларації століття МОП щодо майбутнього праці, 21 червня 2019 року:https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/@ed_norm/@relconf/documents/meetingdocument/wcms_711674.pdf.

[5]Reuters, «Верховний суд Іспанії постановив, що райдери з доставки їжі є найманими працівниками, а не фрілансерами», 23 вересня 2020 року: https://uk.reuters.com/article/uk-spain-glovo-ruling-idUKKCN26E2NR.

[6]ANSA, «JustEatнадаватиме райдерам із доставки їжістатус найманих працівників», 9 листопада 2020 року: https://www.ansa.it/english/news/business/2020/11/09/just- eat-to-hire-its-food-delivery-riders-as-employees_e9a0514c-f564-4fbb-8132-f0e3b8b4659a.html.

[7]Матьє Розмен та Домінік Відалон, «Французький суд найвищої інстанції завдає удару Uber, надавши водієві статус «найманого працівника», Reuters, 5 березня 2020 року: https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN20R23F.

[8]NL Times, «Працівники Deliveroo– це наймані працівники, а не фрілансери», судове рішення від 16 січня 2019 року: https://nltimes.nl/2019/01/16/deliveroo-workers-employees-freelancers-court.

[9]Taz, ErfolgfürCrowdworker, 1 грудня 2020 року: https://taz.de/Bundesarbeitsgericht-zu-Plattform-Jobs/!5734735/.

[10]Конвенції МОП № 95 про захист заробітної плати, № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати,№ 155 про охорону праці та № 158 про припинення роботи.

[11]Рішення від 3 квітня 2007 року, справа «Коупланд проти Великобританії», заява № 62617/00, п. 41. Рішення від 5 вересня 2017 року, справа «Барбулеску проти Румунії», заява № 61496/08, п.п. 140, 141.

[12]Ст. 22 Конституції України.

[13]Рішення від 26 листопада 2016 року, справа «Греко-католицька парафія Лупені та інші проти Румунії», заява 76943/11, п. 116.

[14]Рішення від 12 лютого 2015 року, справа «Парламент проти Ради», C-48/14, EU.C.2015. п. 45, Рішення від 3 червня 2008 року у справі Intertanko, C-308/06, п. 69.

Читайте також:

20.01.2021
Про необхідність дій на рівні ЄС
Про необхідність дій на рівні ЄС
Три рішення в різних країнах щодо прав кур’єрів показують, чому необхідні дії на рівні ЄС, щоб покласти край скандальній...
15.01.2021
Атомні ювілеї. Події і люди
Атомні ювілеї. Події і люди
З нагоди 40-річчя пуску енергоблока №1 та початку експлуатації Рівненської АЕС — інтерв’ю із заступником головного інженера з експлуатації...
12.01.2021
І знову про «прогрес» у «Північному Поділлі»
І знову про «прогрес» у «Північному Поділлі»
Уже понад півтора року як спеціальну адміністрацію Національного природного парку «Північне Поділля», природоохоронної установи загальнодержавного значення, очолив Кийко А.О.,...
11.01.2021
Генерувати ідеї разом
Генерувати ідеї разом
Минулий рік був складним і подекуди неоднозначним. Але заради справедливості треба визнати, що він відзначився і гарними подіями....
останні публікації
25.01.2021
НЕ ДАМО ЗРУЙНУВАТИ ЯДЕРНУ ЕНЕРГЕТИКУ!
Шановні народні депутати, «автори» законопроєкту № 4624 про випуск ОВДП для Енергоатома. Вдячні вам за «турботу». Проте воліємо відмовитися грати...
25.01.2021
У що інвестують енергетичні компанії
У що інвестують енергетичні компанії: у поновлювані джерела енергії або у маркетинг? У доповіді, підготовленій на замовлення IndustriALL, представлені...
25.01.2021
Борги енергоринку вбивають енергомашинобудування
Хронічні неплатежі за вироблену продукцію наносять непоправну шкоду будь-якій галузі економіки, однак є галузі, які відчувають цю проблему особливо...
22.01.2021
ФПУ: повернути державне регулювання цін на газ
Федерація профспілок України просить владу повернути державне регулювання цін на газ і пільговий тариф на електрику, оскільки доходи громадян,...
21.01.2021
Директор вдався до розправи над працівниками
Директор Національного природного парку «Північне Поділля» Кийко А.О., із притаманною йому ненавистю до працівників установи, які не згідні з...