Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Фінансування зони відчуження: питання відкритe

12.10.2012


Фінансування зони відчуження: питання залишається відкритим

Наприкінці вересня відбулася конференція Чорнобильської об’єднаної організації Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України. Порядок денний містив два питання — про стан виконання Галузевої угоди та колективних договорів за перше півріччя 2012 року та про дії ЧООП щодо призначення пільгових пенсій працівникам зони відчуження.

Зважаючи на важливість та актуальність зазначених питань, у конференції взяли участь Голова Атомпрофспілки України Валерій Матов, перший заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Дмитро Бобро, головний спеціаліст департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України Олена Луцик та головний спеціаліст цього міністерства з департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Ганна Данченко.

У зібранні також взяли участь голова профспілкового комітету ППО ДСП «Чорнобильська АЕС» Максим Орлов, директори підприємств зони відчуження, керівники структурних підрозділів, фахівці Держагентства.

Після обрання членів президії конференції, секретаріату та ревізійної комісії одноголосно (зі 120 обраних делегатів були присутніми 109) затверджено порядок денний.

Доповідав з першого питання Представник Атомпрофспілки, голова Ради голів профкомів Чорнобильської ООП Микола Тетерін, який, зокрема, сказав, що Галузева угода між Держагенством з управління зоною відчуження і Атомпрофспілкою на 2012 —2013 роки після тривалих і складних переговорів була підписана сторонами і зареєстрована Мінсоцполітики України у квітні поточного року. Документ цей — виважений і компромісний, одне з найважливіших його питань — захист соціальних прав та інтересів працівників підприємств зони відчуження. Була спроба внести в систему оплати праці зміни, які б могли вирішити низку проблемних питань. «Ми вирішили створити комісію з опрацювання пропозицій з удосконалення системи оплати праці на наших підприємствах. Головне зараз — розпочати роботу і досягти розумного компромісу, — зазначив Микола Тетерін.

— Після реорганізації підприємств зони відчуження, розпочатої у 2010 році за наказом № 1086 міністра МНС України, необхідність у модернізації системи оплати праці посідає першочергове місце. До речі, досі не проведено аналіз ефективності реорганізації на підприємствах зони відчуження. Процес цей досить суперечливий і, за оцінками профспілки, мав більше негативних наслідків, аніж позитивних».

Тому Микола Васильович запропонував Держагентству разом з профспілкою створити групу з оцінки ефективності впровадження наказу міністра за № 1086.

Щодо Галузевої угоди, то Микола Тетерін зупинився лише на загальних проблемах. Детальніше про її виконання, а також про виконання колективних договорів запропонував розповісти головам профспілкових комітетів підприємств зони відчуження.

Першим узяв слово голова профспілкового комітету ППО ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» Валентин Рижук, який сказав, що на основі Галузевої угоди на підприємстві був розроблений та схвалений працівниками колективний договір. На засіданні профспілкового комітету було розглянуто питання про виконання його умов. Стороною власника не дотримуються домовленості, а це порушує соціально-економічні права трудящих. Під час зустрічі з керівником підприємства вдалося вирішити низку питань, але залишається проблема з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за роботу вахтовим методом, нарахування і виплата додаткової премії за рахунок власних коштів підприємства та доплати за роз’їзний характер роботи працівникам ПВО-1 та ПВО-2. Основною причиною невиконання умов колективного договору є недостатність державного фінансування програми робіт підприємства.

Голова профспілкового комітету ППО ДСП ЦТПРВ Микола Новгородський акцентував увагу делегатів на тому, що через недофінансування бюджетної програми «Підтримка екологічно безпечного стану» не виплачено аванс майже 300 працівникам підприємства. Також не виплачена надбавка за роботу вахтовим методом. До кінця року коштів за цією програмою не вистачить на виплату заробітної плати та її складових.

З проханням про допомогу у розв’язанні проблем з виплатою соціальної складової колективного договору звернулися з трибуни конференції до Держагенства та Атомпрофспілки голова профспілкового комітету ППО ДСП «Управління капітального будівництва зони відчуження» Галина Стасюк. Вона наголосила, що підприємство не отримало з бюджету жодної копійки на виплату надбавки за роботу вахтовим методом, відсутні кошти на закупівлю спецодягу…

У своїх виступах із запитаннями до першого заступника голови ДАЗВ Дмитра Бобра звернулися делегати конференції — стрілець позавідомчої воєнізованої охорони ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» Ігор Мішин, голова профспілкового комітету ППО незалежної профспілки гірників України ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» Леонід Шатурський, провідний експерт Чорнобильської ООП Геннадій Михайлюк.

Ігор Мішин: «Чому 10 років не отримуємо зимовий спецодяг? Чому зменшилася заробітна плата працівникам?»

Леонід Шатурський звернув увагу Держагенства на те, як використовується транспорт на підприємстві: «Державний департамент раніше обслуговували п’ять автомобілів, а зараз — 12. Закупівля запчастин на весь транспорт підприємства становить 400 тис. грн., а на зазначені 12 автомобілів — 500 тис. грн. Такий же стан з пально-мастильними матеріалами. Рухомому складу — 25 років. На їх ремонт та експлуатацію коштів немає, лише 50 тис. грн. на обслуговування транспорту залишилося до кінця року.

Геннадій Михайлюк: «Щорічно затверджується програма робіт. Щорічно зростають ціни на витрати, пов’язані з виробничою та господарською діяльністю підприємств. Коштів відповідно не вистачає, а програма робіт не зменшується, не коригується, і цю різницю підприємства гасять за рахунок позабюджетних надходжень, відриваючи частину коштів на розв’язання соціально-економічних проблем. Чому ДАЗВ не індексує державну програму? Хіба це нормально, коли підприємствам доводять фінансування та кажуть: «викручуйтесь, як зможете». Це державна програма, тому фінансуватися вона повинна у повному обсязі з бюджету України».

Після виступів В.Гниленко (заступник начальника планово-економічного відділу ДСП «Чорнобильський спецкомбінат»), С.Кушніренка (генеральний директор ДСП «Чорнобильський спецкомбінат»), О.Байлюка (начальник управління ДАЗВ) слово взяв перший заступник голови Держагентства Дмитро Бобро. «Аналогічна ситуація була у минулому році. Для нас важливо знати, чому не виконується Галузева угода, щоб це не повторилося у майбутньому, — сказав він. — Ми будемо витримувати соціальні стандарти, які визначені в угоді. Причина ж невиконання — недостатнє фінансування. Ми планували частину грошей залучити з власних коштів підприємств. Питання до керівників: «Чому запланували одну суму коштів, а потім вона змінилася у бік збільшення?» На підприємствах кошти, закладені на соціальні потреби, витрачають на господарські видатки. Важливо зрозуміти, яких помилок ми допустилися під час укладання Галузевої угоди та на підприємствах

— при укладанні колективних договорів. Можуть бути складнощі з фінансуванням наприкінці року, тому без державної допомоги тут не обійтися».

Виступ Голови Атомпрофспілки Валерія Матова був стислим і конкретним. Він підкреслив, що уже не вперше питання фінансування підприємств зони відчуження постає саме наприкінці року. Коли укладали Галузеву угоду, питань про недостатність коштів на соціальні потреби не виникало. Тривалий час працювала компетентна комісія, учасники якої також не порушували це питання. Ми неодноразово зверталися з цього приводу по допомогу до Кабінету міністрів України, до урядовців, почали робити це ще з квітня поточного року, але звернули увагу на те, що цифри, які потрібні для вирішення питання, щоразу різні. Необхідно конкретно з’ясувати, скільки потрібно коштів. Підготувати відповідне звернення і тільки тоді йти з вимогами. Потрібно використати цей передвиборний період, щоб урегулювати питання фінансування.

З першого питання порядку денного конференцією одноголосно було прийнято постанову, у якій, зокрема, записано такі пункти:

1. Вимагати від ДАЗВ безумовного виконання всіх пунктів Галузевої угоди, а від керівників підприємств — виконання всіх положень колективних договорів.

2. Звернутися до Кабінету міністрів України та Міністерства надзвичайних ситуацій про збільшення бюджетного фінансування для вирішення соціальних проблем працівників зони відчуження.

3. Запропонувати ДАЗВ створити спільну комісію за участю представників ДАЗВ, Чорнобильської ООП, підприємств зони відчуження для розробки пропозицій щодо виконання умов Галузевої угоди та колективних договорів.

Комісії до 10 жовтня підготувати пропозиції та внести їх на розгляд ДАЗВ та Ради ЧООП.

4. Запропонувати ДАЗВ створити спільну з Чорнобильською ООП групу з аналізу наслідків виконання наказу міністра МНС України від 9 грудня 2010 року за

№ 1086.

З другого питання порядку денного було заслухано інформацію головного спеціаліста департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики України Олени Луцик «Про стан справ по визначенню права на пільгову пенсію працівникам підприємств зони відчуження». Олена Володимирівна зазначила, що міністерство розробило проект постанови Кабінету міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць працівникам, які працюють у зоні відчуження». Його погодили, практично, всі міністерства та відомства, окрім Спільного представницького органу роботодавців та Міністерства економіки. «20 вересня ми направили законопроект до Міністерства юстиції України і чекаємо звідти на експертний висновок», — сказала чиновниця.

Не додав оптимізму з цього питання присутнім на конференції делегатам виступ Представника Атомпрофспілки в ЧООП Миколи Тетеріна. Він розповів, що боротьба за право працівників зони відчуження на пільгову пенсію за Списком № 1 вступила нині у завершальну стадію. Ще 24 лютого 2010 року було прийнято постанову Кабінету міністрів України за № 173, за якою робота у зоні відчуження віднесена до Списку № 1, а працівникам встановлюється пільгова пенсія з 1 січня 2010 року. У травні 2012 року у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ міністра від 13 березня 2012 року за

№ 576 «Про затвердження переліку підприємств зони відчуження, працівники яких мають право на пенсію за Списком № 1».

«Нам залишилося добитися прийняття постанови Кабміну про порядок проведення атестації робочих місць у зоні відчуження, — зазначив Микола Васильович. — Проект постанови у стадії узгодження, але є сумніви, що він буде прийнятий. Міністерство економіки і роботодавці проти цієї постанови, та й Міністерство юстиції цей документ не узгодить. Причина проста: порядок атестації робочих місць визначений постановою Кабміну від 1 серпня 1992 року за № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці». Цей документ визначає основні вимоги при проведенні атестації робочих місць і надає Міністерству соціальної політики право давати роз’яснення про порядок проведення атестації, якщо необхідні спеціальні умови для проведення атестації. Але Мінсоцполітики намагається зняти з себе відповідальність і перекласти її на плечі Кабміну, який уже уповноважив міністерство вирішувати такі питання.

Таким чином, Мінсоцполітики замість розв’язання проблеми водить нас по великому бюрократичному колу, із якого немає виходу. Усі раніше досягнуті домовленості не виконані. Тому пропоную вимагати зустрічі з керівником соціального міністерства, віце-прем’єр-міністром України Сергієм Тігіпком, і якщо він відмовиться розв’язати нашу проблему, провести акцію протесту під будівлею Мінсоцполітики з проведенням прес-конференції».

«Ми перебуваємо з вами в одній профспілці, зазначене питання дуже важливе й актуальне для працівників ДСП «Чорнобильська АЕС» також, — сказав у своєму виступі голова профспілкового комітету ППО ДСП ЧАЕС Максим Орлов.— Ми провели атестацію у себе на підприємстві, отримали висновки експертів, але органи Пенсійного фонду не приймають ці результати для призначення пільгової пенсії. Колектив Чорнобильської АЕС готовий разом з вами обстоювати право працівників на пільгову пенсію. Готовий брати участь у будь-яких акціях у рамках чинного законодавства».

З другого питання порядку денного конференція постановила:

1. Звернутися до Голови Атомпрофспілки України В.О.Матова та голови Держагенства В.І.Холоші з проханням про організацію найближчим часом особистої зустрічі з віце-прем’єр-міністром України С.Л.Тігіпком щодо вирішення питання про призначення пільгових пенсій працівникам зони відчуження.

2. У разі відсутності позитивного результату при проведенні перемовин організувати під стінами Міністерства соціальної політики до 28 жовтня 2012 року акцію протесту та провести прес-конференцію в УНІАН, під час якої висвітлити стан справ з вирішення цього питання.


Фотоінформація Людмили Гап’юк

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
17.04.2024
За чистоту!
Ми усі прагнемо перемоги та попри війну маємо дотримуватись доброї української традиції — великої спільної толоки....
16.04.2024
Нетішинські шаблісти взяли участь у Чемпіонаті
Юні спортсмени, які тільки розпочинають свій шлях у професійному спорті, на рівних змагалися з досвідченими шаблістами. І хоча цього...
13.04.2024
Діяльність СхідГЗК перевірили інспектори МАГАТЕ
10-11 квітня на ДП «СхідГЗК» працювали інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Мета візиту — перевірка відсутності незаявлених...
15.04.2024
«Перемога залежить від кожного з нас»
У межах загальностанційної патріотичної акції «Я допомагаю ЗСУ!» працівники Рівненської АЕС передали українським військовим 65 FPV-дронів та два квадрокоптери...
14.04.2024
ПАЕС продовжує заходи для дітей
Учні ліцею №4 м Южноукраїнськ корисно та продуктивно провели позаурочний час в інформаційному центрі «Імпульс». Діти стали активними учасниками...