Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2020, 31
   

Пiонери, яким уже 30

20.07.2015

Пiонери, яким уже 30

Це не про дитячу організацію радянської доби, а про конкретний підрозділ Хмельницької АЕС, який за датою свого утворення цілком претендує на місце піонерів, себто зачинателів виробничого процесу на нашому підприємстві. Адже витоки нинішньої служби інформаційних технологій беруть початок у 1985 році,  коли ще навіть перший енергоблок не був зданий в експлуатацію. Коротко нагадаємо хронологію подій.

Історію  не  перепишеш

Отож, 30 років тому  в цеху теплової автоматики й вимірювань ВП ХАЕС була створена дільниця автоматизованих систем управління. Через рік її розділено на дві лабораторії: АСУ ТП і АСУ АЕС у складі 7 осіб, яку очолив А.В.Стецюк. У ту пору персонал лабораторії працював на обладнанні подачі даних на магнітних стрічках і обчислювальному комплексі «Роботрон». Інформація зберігалася на 8-ми дюймових гнучких дисках.

Перша ЕОМ ЄС-1036, яка реалізовувала принцип паралельної роботи користувачів, з’явилася на ХАЕС у 1987 році. Після її введення в експлуатацію настав період переведення накопиченої інформації в базу даних. Завдяки активній роботі персоналу лабораторії створено перші бази даних на підприємстві – «Кадри» і «Бухгалтерський облік». На ЄС-1036 відпрацювали 4 роки, після чого їй на підмогу отримали ЄС-1046.

Саме на цю пору припадає завершення епохи «ЄС» ЕОМ. Перші ПЕОМ моделі               ЄС-1840 з’явилися на ХАЕС у 1993 році, тоді ж із Москви надійшло п’ять ПЕОМ серії ІВМ-286, з яких створено першу на підприємстві мережу «Каскад» в управлінні капітального будівництва.

Наприкінці січня 1994 року згідно з наказом створено відділ автоматизованих систем управління, очолювати який доручено А.В.Стецюку. У складі відділу були лабораторія технічного забезпечення, якою в різні роки керували С.Є.Котлінський та А.М.Демидюк, і лабораторія програмно­го забезпечення. Нею опікувались спочатку О.В.Скалабан, а через два роки на цей пост заступив В.В.Асабін.

У 1995 році, коли стало очевидно, що машини класу «ЄС» доживають останні дні, було прийнято рішення про поступовий перехід з технології мейнфреймів на «клієнт-сервер». Перший комплекс завдань за цією техно­логією персонал лабо­раторії програмного забезпечення зреалізував вже  1996 року – кілька десятків робочих місць у відділі кадрів, відділі праці і заробітної плати, бухгалтерії підключили тоді до серверу баз даних Oraclе, який на той час тільки почав виходити на український ринок.

Тоді ж для забезпечення експлуатації впроваджуваних нових технологій із складу персоналу лабораторії технічного забезпечення була сформована лабораторія експлуатації під керівництвом Є.О.Ковальського.

Перспективи розвитку інформаційних технологій стимулювали створення достойної мережевої інфраструктури. У 2000 році було розроблено Технічне завдання загально станційної мережі, яке й визначило розвиток мережевих технологій на наступні десятиліття. Тривала автоматизація бізнес-процесів, росла кількість споживачів ін­формації, а відтак і потреба станції в інформаційних технологіях. Було зрозуміло, що існуюча структура підрозділу вже не в силах повноцінно виконувати свої функції згідно з вимогами дня.

У 2004 році відбулася цільова реструктуризація відділу АСУ, на зміну йому при­йшов відділ інформаційних технологій. Суттєво зріс посадовий статус персоналу, з’явилася нова лабораторія системного забезпечення, про роботу якої (тепер відділ - авт.) ми розповідали у №15 нашої газети від 11 квітня поточного року. В результаті перепрофі­лювання багато спеціалістів стали працювати за тими напрямками, де їх знання і досвід дають найбільшу ефективність. Відбулися зміни керівництва відділу, його начальником призначено В.В.Асабіна, заступником – А.М.Демидюк. Лабораторії програмного, системного та технічного забезпечення очолили відповідно І.О.Данилюк, В.В.Сухаревський і А.І.Шадрін. Внаслідок реструктуризації підрозділу вдалося здійснити якісний стрибок у розвитку інформаційних технологій на станції.

У 2006 році бу­ла впроваджена передова в Україні мережна інфраструктура на базі обладнання Cisco, яка трьома десятками кілометрів об’єднала всі будівлі й споруди станції, даючи можливість інформаційного обміну на швидкості 1 гігабайт за секунду. Це стало доброю підмогою на шляху до тотальної автоматизації бізнес-процесів.

Для забезпечення державних і галузевих вимог до захисту інформації у 2006 році створено лабораторію технічного захисту інформації під керівництвом В.В.Уткіна. Зростаюча роль інформаційних технологій породила необхідність підвищення статусу підрозділу, в результаті чого галузевим рішенням від 1 вересня 2007 року таку необхідність вирішено позитивно. Відділ переріс у службу, а лабораторії у відділи. Таких сьогодні чотири: системного, експлуатаційного, технічного і програмного забезпечення інформаційними технологіями, на чолі яких відповідно В.В.Сухаревський, Є.О.Ковальський, А.І.Шадрін та І.О.Данилюк.

Колектив служби інформаційних технологій об’єднує в своїх рядах 66 спеціалістів високої кваліфікації, і обслуговують вони понад 600 одиниць різного роду оргтехніки – принтери, копіювальні апарати та понад 1200 персона­льних комп’ютерів, більшість з яких об’єднані в мережу. Непроста фінансова ситуація, яка склалася в країні і на нашому підприємстві, зокрема, не дозволяє оновити обладнання, яке вже віджило своє, відпрацювавши ресурс. Отож, за словами профспілкового лідера підрозділу Н.В.Новікової, всіма правдами і неправдами персонал СІТ нама­­гаєть­ся ремонтувати і під­тримувати в робочому стані наявну тех­ніку, даючи їй друге дихання і забезпечуючи якісну роботу всіх інформа­ційних систем на ХАЕС.

 «Наш  відпочинок – спортивно-активний»

Протягом усіх років своєї діяльності колектив демонструє не тільки фаховість, а й неабияку згуртованість, ініціативність та активність, спростовуючи тим самим усталений постулат про нібито сухий характер комп’ютерників, котрі не відривають очей від моніторів і байдужі до того, що відбувається довкола.

Персонал служби активний у громадському житті, тут вміють  змістовно організовувати дозвілля, обравши собі за девіз «Наш відпочинок – спор­тивно-активний!». А коли в Україні забряжчала ворожа зброя і її захисники потребували допомоги у забезпеченні найнеобхіднішим для гідної оборони наших рубежів, у СІТ продемонстрували високу громадянську позицію, дружно долучившись до акції підтримки наших воїнів. Через волонтерську групу ХАЕС, до складу якої входить і Н.В.Новікова, колектив пос­тійно передає зібрані кошти на потреби армії, продовольство, постільну білизну для медичних закладів, де рятують українських військових.

Зважаючи на затяжний неспокій на сході країни, день свого тридцятиліття  служба інформаційних технологій від­значатиме без помпезності. Але програма відпочинку з цієї нагоди обіцяє бути цікавою.

Тож вдалого вам свята і нового поступу на професійному шляху.

Підготувала Ольга Сокол, «Перспектива»

Читайте також:

29.07.2020
Законопроект порушує права працівників
Законопроект порушує права працівників
Нещодавно комітет Верховної Ради з питань соціальної політики схвалив до прийняття законопроект № 2681, який, на думку законодавця, покликаний...
27.07.2020
Дистанційна робота - переломний момент?
Дистанційна робота - переломний момент?
Пандемія призвела до сплеску віддаленої роботи. Для забезпечення індивідуальної автономії необхідно колективно-договірне регулювання, а не контроль ізоляції, вважають міжнародні...
14.07.2020
Наступ на профспілки як корупціогенний фактор
Наступ на профспілки як корупціогенний фактор
Цілком очевидно, що одним із ключових факторів, що гальмує розвиток України та негативно впливає на життя кожної особи, що...
06.07.2020
РАЕС: найбільше серед атомників Ковальчуків
РАЕС: найбільше серед атомників Ковальчуків
Станом на сьогодні на РАЕС працюють 7822 працівники: 5330 чоловіків та 2492 жінок, які носять в цілому 3051 прізвище....
останні публікації
06.08.2020
Уряд удосконалив механізм ПСО
Частку електроенергії, яку НАЕК «Енергоатом» продаватиме за механізмом ПСО, зменшили з 80% до 50-55%. Для «Укргідроенерго» цю частку зменшено...
05.08.2020
Відпочинок на Білому озері – гідна альтернатива
У когось відпочинок асоціюється з морем, у когось з горами, у когось з дачею. На Рівненщині справжній курортний відпочинок...
04.08.2020
На РАЕС проводили хімічні дослідження води
На РАЕС відбувся конкурс професійної майстерності серед молодих працівниць хімічного цеху - лаборанток хімічного аналізу....
03.08.2020
У HRW закликають захистити права профспілок
У правозахисній організації Human Rights Watch закликають Верховну Раду захистити українських працівників і відкликати законопроєкт, що передбачає зміни в...
30.07.2020
На РАЕС введено в дію дезінфікуючі тунелі
З початку пандемії коронавірусу в Україні на Рівненській АЕС впроваджено цілу карантинних заходів, зокрема частину персоналу переведено на дистанційний...