Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2020, 22
   

Удар по хворих та вагітних

09.12.2019

Удар по хворих та вагітних: Що треба знати про проєкт Трудового кодексу

Нинішню провладну команду на тренінгах у Трускавці не навчили двох речей. По-перше, все таємне стає явним. По-друге, саме тому краще не множити таємниці. Але оскільки влада цього не знає, вона припускається все нових і нових помилок. До їх числа я відношу й історію з проєктом нового Трудового кодексу. Він рухається до Ради, але не прямим, а звивистим шляхом. Хто є автором цього кодексу – достеменно невідомо, але на розгляд парламенту кодекс пропонуватиме Кабмін. Якщо конкретніше, то розробником має виступити міністерство економічного розвитку. Деталі тримають в секреті, і не дарма.

Те, що відомо про текст кодексу, без перебільшень – шокує. Міністр розвитку економіки Тимофій Милованов змальовує кодекс кількома скупими мазками і приховує всю картину. Чиновник акцентує на тому, що нинішнє трудове законодавство безнадійно застаріло й обіцяє його апгрейд та позбавлення "радянської бюрократії". Почасти він правий – принаймні, в тому, що в Україні діє кодекс законів про працю, основа якого закладалася ще в 1971 році. Тодішні законотворці нічого не знали про реалії, які настануть після Міленіуму, й поняття не мали про фріланс, аутсорсинг або інші сучасні форми працевлаштування.

Але бодай мінімальне уявлення про соціальний захист вразливих верств населення вони все ж мали. Милованов же пропонує разом із водою виплеснути і дитину: під гаслом боротьби з бюрократією найманого працівника позбавлять досі гарантованих йому можливостей. Почну з найбільш кричущого прикладу: вагітних та жінок у декретній відпустці працедавець зможе звільняти за "спрощеною процедурою". Те саме стосується інвалідів, осіб передпенсійного та пенсійного віку.

Крім цього, можуть бути скорочені або навіть анульовані лікарняні та відпустки за власний рахунок. Профспілки ж фактично взагалі виносяться за дужки. Натомість Милованов обіцяє посилити… можливість страйків. Що саме мається на увазі – поки що не зрозуміло, оскільки офіційно проєкт кодексу не надрукований, а передається з уст в уста, як народні казки. Дуже страшні казки, з купою чудовиськ і без традиційного хепіенду.

Основою стосунків між найманим працівником та працедавцем – згідно із кодексом – має стати трудовий договір. Нібито непогано, але є нюанси. Трудовий договір матиме певні різновиди: він може бути короткостроковим, довгостроковим або безстроковим. На короткостроковому договорі – тобто під дамокловим мечем скорого звільнення – буде вигідно тримати ті категорії осіб, у позбавленні від яких бізнес зацікавлений в першу чергу. Це, знову таки – пенсіонери, жінки з дітьми, люди з інвалідністю тощо.

При укладанні короткострокового договору працедавець може взагалі не пояснювати причину звільнення, а лише поставити працівника до відома за три дні до того, як викинути його на вулицю. Прописується й наступна причина звільнення – "за власною ініціативою працедавця". Тобто, іншими словами, – без жодних причин. Зрештою, виставити працівника за двері можна й через два порушення трудового договору, які мали місце протягом півроку. До таких порушень належить і відсутність на робочому місці через тимчасову непрацездатність. Оскільки лікарняний лист більше не є об’єктивним виправданням "прогулів", кожен, хто захворіє, автоматично потрапляє в категорію потенційно звільнених.

Але, зрештою, це питання лишається на розсуд працедавця. Він стає для підлеглих і царем, і богом. І тим, хто матиме право нав’язувати колективу будь-які кабальні договори, в тому числі з "нефіксованим робочим графіком". Трудовий день може бути продовжений до 12 годин – це також віддається на відкуп працедавцю. Погоджуючись на подібні умови, найманий працівник автоматично позбавляється права на протест проти них. Він зможе піти з такої роботи, якщо захоче, але не зможе відстояти свої права.

Тим паче, що, як вже сказано, профспілок у їх нинішньому форматі вже не буде. Натомість буде якась Національна служба посередництва, єдина функція котрої, здається, полягатиме в тому, аби скеровувати скривдженого працівника до суду, де він сам відстоюватиме свій інтерес. Або не сам, а в компанії з адвокатом – але це вже коштуватиме позивачу додаткових капіталовкладень.

Після прочитання синопсису Трудового кодексу, запропонованого нинішнім урядом, розумієш, що час зупинився або навіть почав зворотній відлік – від XXI століття до XIX-го, до перших страйків та зародження робітничого руху, коли працівники боролися за 8-годинний робочий день і гарантії справедливих виплат.

Так, ймовірно, старий радянський кодекс (хоча він вже давно не є радянським, бо в нього вносилося безліч правок) морально застарів. Але перш, ніж перекроювати його подібним радикальним чином, слід взяти до уваги реалії теперішньої України. Держави, котра є лідером з європейської трудової міграції і одним з аутсайдерів в плані приросту населення. Подібними новаціями можна добитися тільки двох речей: віднадити людей створювати сім’ї та обзаводитися нащадками в Україні, та й загалом жити і працювати саме тут.

Можливо, нинішній владі глибоко байдуже до того, як швидко нинішні 42 мільйони українців перетворяться на 32 або 22. Можливо, вона просто виконує чергове побажання наших закордонних донорів, які вважають, що подібними методами можна досягти більшої економії. Або ж влада намацала шлях до серця потенційних інвесторів, котрі дивляться на українців навіть не як на дешеву, а просто як на рабську робочу силу. Позбавлену прав і захисту, і придатну до використання на короткий період, після чого її можна бути замінити на "свіжу кров".

Іще одна версія того, для чого владі знадобився Трудовий кодекс подібного штибу, може полягати в очікуванні на загальний спад економіки, закриття підприємств та скорочення робочих місць. На цей випадок й справді корисно заздалегідь подбати про інструмент, котрий дозволить легко й у стислі строки зачищати виробничі майданчики від працівників, які раптово стали "зайвими".

Якщо подібні зміни до законодавства будуть прийняті, то, можливо, вони стануть мотивацією для того, щоб відправити нинішній уряд у відставку. Подейкують, що в офісі президента вже не проти позбавитися від прем’єра Гончарука. А перед звільненням на нього можна буде "повісити" й усі непопулярні рішення, благо, що ці рішення будуть вже ухвалені. Вбивати двох зайців одним пострілом – те, чого прагне теперішнє керівництво держави. От тільки стрільці на Банковій кепські – прогнозую, що поцілять вони передусім у власний рейтинг. І тоді ще неясно, хто першим піде у відставку і яка посада стане вакантною.

Зрештою, весь чиновницький апарат, котрий керує нині – це також наймані працівники. "Слуги народу", котрі можуть бути звільнені за профнепридатність. І навіть без пояснення причин, бо будь-які пояснення тут просто зайві.

Антоніна Славицька

Читайте також:

02.06.2020
Дистанційна робота: правові аспекти
Дистанційна робота: правові аспекти
Що варто знати про правове регулювання дистанційної роботи/....
22.05.2020
Павло Павлишин: важливо працювати єдиною командою
Павло Павлишин: важливо працювати єдиною командою
Напередодні 47-ої річниці від початку будівництва Рівненської АЕС генеральний директор підприємства Павло Павлишин зустрівся із представниками корпоративних ЗМІ й...
20.05.2020
Соціальний діалог та дії профспілок у країнах ЄС
Соціальний діалог та дії профспілок у країнах ЄС
Соціальний діалог відіграв та продовжує відгравати важливу роль у реагуванні на кризу COVID-19 на національному рівні та на рівні...
18.05.2020
Успішні практики співпраці профспілок та урядів
Успішні практики співпраці профспілок та урядів
Для того, щоб обмежити прямі наслідки COVID-19 для здоров'я працівників і їх сімей і в той же час пом'якшити...
останні публікації
03.06.2020
Не допустити дестабілізації на ДП «СхідГЗК
Головою Атопрофспілки Валерієм Матовим було ініційовано проведення наради з в.о. Міністра енергетики Ольгою Буславець щодо критичної ситуації на ДП...
02.06.2020
РАЕС для дітей
1-го червня відзначається Міжнародний день захисту дітей. Основним меседжем свята є демонстрація поваги та заохочення прав дитини на всебічну...
01.06.2020
IndustriALL закликає відкликати проект закону
Генеральний Секретар Глобального Союзу IndustriALL, який представляє інтереси більш як 50 мільйонів трудящих, що працюють в гірничодобувній галузі, енергетиці...
01.06.2020
Нові формати співпраці з Паризьким центром ВАО АЕС
НАЕК «Енергоатом» спільно з Паризьким центром Всесвітньої Асоціації організацій, які експлуатують АЕС (ВАО АЕС) у пошуках нових представників для...
28.05.2020
Атомпрофспілка на захисті медпрацівників
Медичні працівники ДЗ ЦСМДЗВ МОЗ України, що розташований в м. Чорнобилі, висловлюють щиру подяку Атомпрофспілці за надання своєчасної безповоротної...