Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 12
   

Про обізнаність мешканців міст-супутників АЕС

03.08.2016

Обізнаність мешканців міст-супутників АЕС з питань ядерно-радіаційної безпеки бажає кращого

Про це днями повідомила експерт Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» Наталя Іваненко на першому засіданні робочої групи з питань інформування громадськості щодо ядерної і радіаційної безпеки (ЯРБ) в Україні.

Робочу групу створено з метою розробки професійних рекомендацій щодо вдосконалення системи інформування населення, що стосується ядерної та радіаційної безпеки.

За інформацією ВЕГО «МАМА-86», на сьогодні в Україні законодавча база у даній сфері та інформування населення діють на належному рівні. Все ж у фактичній системі інформування є суттєві прогалини. Основний чинник – відсутність єдності й взаємодії усіх зацікавлених сторін, насамперед громадськості, місцевої влади й представників АЕС.

У рамках чинного законодавства керівництво АЕС створило учбово-інформаційні центри при станціях і проводить навчальні заходи, в основному для школярів та студентів. Проте більшість проблем не можуть бути вирішені лише представниками АЕС без активної участі міської влади та місцевої громади. У першу чергу, це освітні та просвітницькі заходи, спрямовані на молодшу й старшу вікові групи, висвітлення питань профілактики й охорони здоров’я.

«З метою заповнення прогалин у системі інформування, для відродження єдності й підвищення обізнаності громади, ми пропонуємо скористатися досвідом країн ЄС й створити місцеві інформаційні комісії в Україні», - повідомила Голова Координаційної ради ВЕГО «МАМА-86» Ганна Голубовська-Онісімова.  З її слів, у Франції такі комісії діють понад 10 років, їх ефективність перевірена часом. Інформація з різноманітних питань дотримання ЯРБ надходить до громадян  вчасно та в достатній кількості.

Хто увійде до складу місцевих інформаційних комісій в Україні?

·         громадськість;

·         органи місцевого самоврядування;

·         депутати місцевих рад;

·         керівництво АЕС;

·         наукові, просвітницькі кола;

·         ЗМІ

«Наразі наше завдання – протестувати, чи зможуть місцеві інформаційні комісії успішно діяти в українських реаліях сьогодення», - додала Голова Координаційної ради ВЕГО «МАМА-86». Зовсім скоро в місті Енергодар Запорізької області стартуватиме пілотний проект зі створення інформаційної комісії. Керівництво Запорізької АЕС реалізацію проекту підтримало й всіляко сприятиме його розвитку. Наразі в місті-супутнику триває соціологічне опитування на тему, якої саме інформації з питань ЯРБ бракує енергодарівцям.

Аналогічні опитування вже проведені в містах Нетішин на Хмельниччині та Кузнєцовськ на Рівненщині. Результати опитування показали: обізнаність мешканців міст-супутників АЕС з питань ядерно-радіаційної безпеки – доволі низька.    

Серед головних причин недостатнього рівня поінформованості респонденти у Нетішині назвали:

·         недостатність інформації від керівництва АЕС (70%);

·         недосконалість системи поширення інформації (80%);

·         недостатність інформації від державних органів влади (32%).

Серед головних причин недостатнього рівня поінформованості респонденти у Кузнєцовську назвали:

·         недостатність інформації від керівництва АЕС (38,3%);

·         недосконалість системи поширення інформації (94,8%);

·         недостатність інформації від державних органів влади (53%).

Зі слів експерта ВЕГО «МАМА-86» Наталі Іваненко, респонденти у місті Нетішин були надзвичайно активними і креативними, висловлювали багато цікавих ідей, які варто врахувати при підготовці законодавчих змін. Респонденти в Кузнєцовську навпаки, були більш стриманими. Більше 40% опитуваних не мають власної думки щодо поінформованості їхніх дітей, що робити у випадку аварійних ситуацій на АЕС.

Переважна більшість опитуваних (у Нетішині 82,4%, у Кузнєцовську 85,4%) вважають створення місцевих осередків для розповсюдження інформація з питань ЯРБ – доцільним.

До обговорення долучилася Директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю Асоціації «Український ядерний форум» Ольга Кошарна. «Як на мене, основним завданням місцевих інформаційних комісій є донесення до громадян правдивої, достовірної інформації в області ядерно-радіаційної безпеки. Важко не погодитись із тим, що наразі ключовим джерелом інформації для населення є ЗМІ. На жаль, сьогодні далеко не всі вітчизняні ЗМІ можуть на достатньо високому професійному рівні висвітлювати питання ядерної безпеки. Наочний приклад тому – ситуація, що нещодавно трапилась на першому енергоблоці Хмельницької АЕС. Один із депутатів Верховної Ради в соціальній мережі Facebook повідомив, що на ХАЕС трапилась серйозна аварія. Більшість інформаційних ЗМІ підхопили тему й протягом кількох тижнів активно поширювали на власних веб-ресурсах. За професійним коментарем до галузевих фахівців звернулися одиниці. Нерозбірливість українських ЗМІ, які масово починають розповсюджувати інформацію без перевірки фактів та уточнення їх у професіоналів, в умовах інформаційної війни з боку РФ проти України у цій сфері – обурює», - зауважила Ольга Кошарна.

Робоча група Ольгу Кошарну підтримала, експерт ВЕГО «МАМА-86» Сергій Курикін запропонував організувати для засобів масової інформації низку навчальних семінарів та тренінгів для підвищення професіоналізму у висвітленні питань ядерної та радіаційної безпеки. Голова Координаційної ради ВЕГО «МАМА-86» Ганна Голубовська-Онісімова наголосила, що до складу місцевих інформаційних комісії повинні увійти лише представники прозорих засобів масової інформації, з відповідною репутацією.

Наприкінці заходу, обрали Голову робочої групи, заступника й секретаря.  Заступником голови робочої групи призначено начальника відділу забезпечення роботи керівника, взаємодії з громадськістю та інформаційної політики Держатомрегулювання Тараса Козулько.

Джерело

Читайте також:

11.06.2024
Профспілка підтримує трудовий колектив
Профспілка підтримує трудовий колектив
Суперечності між Міністерством енергетики України і Київським науково-дослідним та проєктно-конструкторським інститутом «Енергопроект» (КІЕП), який працює над комплексними проєктами будівництва...
04.06.2024
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Кожної третьої суботи травня в Україні відзначають День науки. Як ніде в іншій сфері діяльності, наука присутня в атомній...
02.05.2024
Профспілки, святкуючи Першотравень
Профспілки, святкуючи Першотравень
Цього року близько чотирьох мільярдів людей у більш ніж 40 країнах світу матимуть можливість взяти участь у виборах. Це...
01.05.2024
Українським атомникам аплодували
Українським атомникам аплодували
Програми галузевого навчання та розвитку – невід’ємна складова співпраці Енергоатома з Паризьким центром Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій...
останні публікації
25.06.2024
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
До наглядової ради Енергоатом обрано трьох незалежних членів і двох представників держави, йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів № 566-р....
24.06.2024
Міжнародна солідарність
З 18 по 20 червня 2024 року у Палаці парламенту в Бухаресті (Румунія ) проходив 11-й Конгрес Європейської федерації...
22.06.2024
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Семінар із такою назвою відбувся на початку червня у Львові за підтримки і фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта. Для...
23.06.2024
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Акція «Допомога захисникам України» триває. Колектив Південноукраїнського енергокомплексу за рахунок відрахувань одноденних заробітків продовжує надавати підтримку військовим частинам,...
22.06.2024
Power to Union Youth
Під таким лозунгом наприкінці травня в Німеччині відбувся міжнародний молодіжний кемпінг, організований Європейською Конфедерацією профспілок і Конфедерацією німецьких профспілок....