Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2020, 37
   

Міненерговугілля про розвиток вітчизняної атомної

06.02.2013

Міненерговугілля про розвиток вітчизняної атомної енергетики

Розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення надійності та безпеки її роботи є одним із пріоритетних напрямів енергетичної політики України, повідомляє Міністерство атомної енергетики та вугільної промисловості України.

ДП «НАЕК «Енергоатом» є експлуатуючою організацією (оператором) усіх чотирьох діючих АЕС України – Запорізької АЕС, Хмельницької АЕС, Рівненської АЕС та Южно-Української АЕС. Виробництво електроенергії на АЕС забезпечує близько 50% потреби економіки та населення України в електроенергії. У 2012 році на чотирьох діючих АЕС перебувало в експлуатації 15 енергоблоків загальною потужністю 13,835 ГВт.

За 2012 рік ДП «НАЕК «Енергоатом» вироблено 90,3 млрд кВтгод електроенергії, що становить 45,5% від загального виробництва електроенергії в Україні (при цьому частка встановленої потужності ДП «НАЕК «Енергоатом» склала 26%). Планове завдання 2012 року з виробництва електроенергії виконано на 101,6%. Коефіцієнт використання встановленої потужності у 2012 році становив 74, 2%, що відповідає закладеному у проекті.

Сьогодні забезпечено сталий та безпечний режим роботи атомних електростанцій відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та положень Конвенції про ядерну безпеку. На системній основі впроваджуються заходи з підвищення рівня безпеки діючих АЕС України відповідно до вимог національних норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, рекомендацій МАГАТЕ та з урахуванням передової міжнародної практики.

У результаті виконання заходів з підвищення рівня безпеки, що впроваджено на енергоблоках АЕС, стан безпеки українських АЕС є досить високим, рівень безпеки українських АЕС позитивно оцінюється міжнародними експертами протягом останніх років, зокрема на нарадах у МАГАТЕ щодо дотримання положень Конвенції про ядерну безпеку та під час перевірок АЕС місіями закордонних експертів у рамках міжнародного співробітництва (ВАО АЕС, WENRA, МАГАТЕ). За роки існування галузі українським атомникам вдалося домогтися зменшення кількості порушень у роботі енергоблоків більш ніж у п’ять разів (з 82 у 1996 році до 15 у 2012 році).

Після аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі», що сталася в Японії у березні 2011 року, питання безпеки АЕС набуло особливого значення. Це призвело до перегляду ставлення громадськості та урядів країн до перспектив розвитку ядерної енергетики. Деякі країни відмовились або обмежили використання в подальшому атомної енергетики. Але більшість країн міжнародної спільноти, в тому числі - Україна, визнали недоцільність відмови від атомної енергії за умови виконання заходів з підвищення безпеки та врахування досвіду аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

Для цього на засіданні Ради національної безпеки і оборони України 8 квітня 2011 року прийнято рішення про необхідність затвердження Кабінетом Міністрів України Комплексної програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України, яка включатиме і заходи із запобігання подібним аваріям на українських АЕС (Указ Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 «Про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України»). В результаті роботи розроблена Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (далі – КзППБ), яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року № 1270. Виконання заходів КзППБ розраховано на період до 2017 року.

Крім того, на виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 ДП «НАЕК «Енергоатом» проведено цільову позачергову оцінку стану безпеки енергоблоків АЕС («стрес-тести»). В рамках цільової позачергової переоцінки безпеки енергоблоків АЕС України були детально проаналізовані:

зовнішні екстремальні природні впливи (землетруси, затоплення, пожежі, смерчі, екстремально високі/низькі температури, опади, сильні вітри);

втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла;

питання управління важкими аваріями.

За результатами виконаних «стрес-тестів» Держатомрегулювання підготовлено Національний звіт України з цільової переоцінки безпеки ядерних установок з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

4-9 лютого 2012 року у м. Люксембург відбулося засідання Секретаріату ЄС, присвячене «стрес-тестам», на якому Україна успішно презентувала Національний звіт і результати незалежної перевірки «стрес-тестів», а також взяла участь в обговоренні відповідей на запитання і зауваження до національних доповідей країн-учасниць.

18-22 березня 2012 року в Україні групою незалежних експертів, визначених Секретаріатом ENSREG, проведено Оглядову Місію з метою узгодження відкритих питань та формування остаточного звіту за підсумками тематичної партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» АЕС України. За результатами Місії розроблено звіт, який надано до Секретаріату ENSREG. На засіданні у Брюсселі 25 квітня 2012 року Секретаріат ENSREG розглянув та затвердив підсумковий звіт з партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» для українських АЕС.

Результати «стрес-тестів», що представлені у Національному звіті України, довели:

послідовність подій, що сталися на АЕС «Фукусіма-Даічі», практично неможлива для АЕС України;

не виявлені нові критичні зовнішні природні впливи або комбінації впливів додатково до розглянутих при проектуванні АЕС та детально проаналізованих в рамках обґрунтування безпеки АЕС;

необхідно виконати додаткові заходи з підвищення безпеки.

Враховуючи збільшення обсягу робіт з підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, у січні 2013 року розроблено проект постанови Кабінету Мністрів України про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 № 1270 «Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» в частині збільшення витрат на виконання заходів.

КзППБ доповнена заходами, спрямованими на запобігання «важким» аваріям, зокрема, комплексом заходів із забезпечення відведення тепла від ядерного палива під час важких аварій та забезпечення аварійного електроживлення в умовах тривалого повного обезточення АЕС (як найбільш консервативного сценарію) за допомогою мобільних дизель-генераторів, мобільних насосних станцій.

Реалізація КзППБ здійснюється за рахунок коштів тарифу ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електроенергії та виробництво теплової енергії, що виробляється на АЕС, яка затверджується постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України. Так, постановою НКРЕ від 26.12.2012 № 1777 «Про встановлення тарифів ДП НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях» встановлено тариф на відпуск електричної енергії - 20,53 коп. за 1 кВт·год. (без ПДВ), тариф на виробництво теплової енергії - 33,49 грн. за 1 Гкал  (без ПДВ).

З метою залучення додаткових інвестицій для КзППБ на виконання розпорядження Президента України від 03.01.2013 № 1/2013-рп «Про делегацію України для участі у переговорах щодо укладення Гарантійної угоди (Проект «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій») між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку і Гарантійної угоди (Проект «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій») між Україною та Європейським співтовариством з атомної енергії» з 21 по 24 січня 2013 року у м. Лондон відбулися офіційні переговори між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) стосовно укладання гарантійних угод щодо отримання кредитів на суму 300 млн. евро на фінансування КзППБ. Результатом переговори є парафування Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР та Кредитної угоди між ДП «НАЕК «Енергоатом» та ЄБРР. У лютому поточного року планується проведення переговорів України з Євроатомом з метою отримання позики також на суму 300 млн. евро.

У 2013 році планується забезпечити кожен майданчик АЕС комплектом мобільного обладнання. Крім цього, на АЕС виконуються інші заходи з попередження «важких» аварій (примусове скидання тиску з гермооболонки, вимірювання та зниження концентрації водню в гермооб’ємі та інші), а також комплекс заходів з удосконалення системи аварійного реагування.

Слід відзначити, що ці додаткові заходи аналогічні заходам, які впроваджуються на зарубіжних АЕС для врахування уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

У травні 2012 року у Кемп-Девіді (США) відбувся саміт країн «Великої вісімки» (Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Росія, США, Франція і Японія) з питань ядерної безпеки. У звіті саміту від 19 травня 2012 року визначено, що «Група з ядерної безпеки вітає вдосконалення заходів безпеки на українських атомних електростанціях».

Реалізація заходів з підвищення безпеки сприяє зменшенню ймовірності виникнення аварій та поліпшенню кількісних показників безпеки (зокрема, частоти пошкодження активної зони реакторної установки).

Так, реалізація заходів з підвищення рівня безпеки зумовила зменшення частоти пошкодження активної зони енергоблока РАЕС-1 з 1,165*10-4 до 1, 746*10-5. Для енергоблока ХАЕС-2 після впровадження заходів з підвищення безпеки частота пошкодження активної зони знизилася з 1,73*10-4 до 2,54*10-5. При цьому, нормативне значення частоти пошкодження активної зони становить 1*10-4, але необхідно прагнути неперевищення величини 1*10-5.

Після реалізації заходів КзППБ очікується досягнення рівня безпеки енергоблоків українських АЕС відповідно до міжнародних стандартів та визнання цього факту світовою спільнотою і, зокрема, МАГАТЕ та ЄС.

Слід зазначити, що питання підвищення рівня безпеки є головною складовою підготовки енергоблока АЕС до продовження експлуатації та перебуває під постійним і жорстким контролем Кабінету Міністрів України та Держатомрегулювання.

Сьогодні відповідно до положень Енергетичної стратегії України на період до 2030 року та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2004                     № 263-р «Про схвалення Комплексної програми робіт щодо продовження строку експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій» здійснюється підготовка енергоблоків АЕС до есплуатації у понадпроектний строк. У зв:язку із завершенням найближчим часом термінів проектної експлуатації чотирьох енергоблоків, ведеться їх одночасна підготовка до продовження експлуатації. Зокрема для ЮУАЕС-1 термін завершення дії ліцензії - грудень 2013 року, для ЮУАЕС-2 - січень 2015 року, для ЗАЕС-1 - грудень 2014 року, для ЗАЕС-2 - липень 2015 року.

 

Читайте також:

30.08.2020
Уряду потрібне державне мислення
Уряду потрібне державне мислення
Своїм баченням проблем і перспектив розвитку енергетики в Україні і атомної генерації зокрема Володимир Олександрович поділився у відеопроєкті #ЯдерніРозмови....
26.08.2020
У Східницю, до «української Швейцарії»
У Східницю, до «української Швейцарії»
У цьогорічний оздоровчий сезон через пандемію короновірусу дещо змінився графік роботи «ДіАнни». Лікувально-оздоровчий комплекс відновив свою діяльність з 1...
29.07.2020
Законопроект порушує права працівників
Законопроект порушує права працівників
Нещодавно комітет Верховної Ради з питань соціальної політики схвалив до прийняття законопроект № 2681, який, на думку законодавця, покликаний...
27.07.2020
Дистанційна робота - переломний момент?
Дистанційна робота - переломний момент?
Пандемія призвела до сплеску віддаленої роботи. Для забезпечення індивідуальної автономії необхідно колективно-договірне регулювання, а не контроль ізоляції, вважають міжнародні...
останні публікації
17.09.2020
Дякуємо небайдужим!
17 вересня — День рятувальника — відмінна нагода подякувати за мужність, сміливість та рішучість усім працівникам аварійно-рятувальних служб, адже...
17.09.2020
Онбордінг персоналу ВП ЮУАЕС поновлено
Для швидкої корпоративної соціалізації та знайомства з підприємством на Южно-Українській АЕС проводять екскурсії для новоприйнятого персоналу. Оглядовий модуль...
17.09.2020
Прожитковий мінімум в цінах серпня 2020 року
Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє фактичний розмір прожиткового мінімуму у...
16.09.2020
Завоювали «золото» всеукраїнської першості
На Чемпіонаті України з веслування на байдарках і каное, що проходив у Вінниці, взяли участь енергодарські спортсмени - Людмила...
16.09.2020
На порядку денному – підвищення зарплат
15 вересня 2020 року відбулась конференція Чорнобильської об’єднаної організації профспілки. Основним її питанням став розгляд дій профспілки щодо підвищення...