Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 8
   

Павло Павлишин: важливо працювати єдиною командою

22.05.2020

Павло Павлишин: важливо працювати єдиною командою, підтримувати один одного

Напередодні 47-ої річниці від початку будівництва Рівненської АЕС генеральний директор підприємства Павло Павлишин зустрівся із представниками корпоративних ЗМІ й відповів на основні питання, які сьогодні турбують персонал електростанції.

Павло Павлишин25 травня – День народження РАЕС. Сьогодні атомна станція є не лише найбільшим енергетичним підприємством регіону, а й тутешнім найбільшим роботодавцем та платником податків. Від РАЕС практично залежить життя усього її міста-супутника. Яким ви бачите подальший розвиток електростанції та від яких факторів це залежатиме?

Хочу привітати персонал з прийдешнім днем народження РАЕС – 47 років з початку будівництва. Головне, щоб колектив і обладнання працювали надійно та безпечно. Говорячи про подальший розвиток, на жаль сьогодні це залежить від багатьох чинників. Зараз ми спостерігаємо як у нашій країні та світі змінюються пріоритети, технології, підходи, життя дає нові випробування у вигляді пандемії коронавірусу і ми не можемо жити осторонь цього, нас це також зачіпає. Думаю, що РАЕС і її розвиток будуть сильно залежати від тієї концепції, яку сьогодні розробить і ухвалить Міненергодовкілля. Нам потрібно переформувати підхід, але яким він буде – над цим потрібно буде ще довго працювати.

Ми вже працюємо над тим, щоб продовжити термін експлуатації енергоблоків №1, №2, №3 ще на 10 років. Якщо говорити про нове будівництво, то цей напрямок буде безумовно залежати від концепції розвитку енергетики країни в цілому. Чи це будуть малі модульні реактори, чи новий енергоблок на 1000-1200 МВт – це буде залежати від потреб держави, від того, як змінюватиметься конфігурація, у тому числі ВДЕ. Але, хотілося б вірити, що ми будемо будувати нові потужності. Тому що база атомної енергетики – екологічно-чистого, надійного, безпечного й дешевого виробництва електроенергії має бути в Україні.

На вашу думку, з огляду на нинішню ситуацію в енергетичному секторі країни, чим загрожують персоналу РАЕС та самому підприємству балансові обмеження і зменшення потужностей енергоблоків? Чи вплине це на фінансове становище підприємства та оплату праці персоналу?

Те, що ми можемо виробляти електроенергію та не виробляємо, безумовно, є психологічно і морально складним для колективу. Обладнання, яке не експлуатується, потім досить важко підключати й експлуатувати. Це як на прикладі машини, яка простояла з десяток років, а потім не заводиться – аналогія з атомними блоками. У частині безпеки це ніяким чином не впливає і не вплине. Навпаки, все прораховано і атомні енергоблоки можуть працювати як на зниженій, так і на повній потужності, також можуть бути відключеними від мережі в залежності від команди диспетчера. Але ми повинні розуміти, що в стані простою енергоблок з ядерним реактором все-одно функціонує, на нього потрібно витрачати кошти, його потрібно ремонтувати й експлуатувати. Відтак, ми несемо затрати і нічого не виробляємо.

Якщо говорити про зниження потужності, то існує проблема більшого зношування турбінного обладнання, ерозійного зношування. Проте ми і раніше багато часу працювали на таких рівнях потужності, тож ми не бачимо тут великих питань. Вважаю, нам краще працювати на зниженій потужності, аніж взагалі відключати енергоблоки від мережі. На жаль, сьогодні є рішення з виведення декількох атомних енергоблоків країни в резерв, тому з 22 травня ми плануємо вивести у резерв енергоблок №3 РАЕС. Наразі енергоблок №1 РАЕС перебуває в резерві у зв’язку з балансовим обмеженням. У частині фінансового плану є зрозумілим, що якщо підприємство виробляє менше продукції відповідно й заробляє значно менше коштів. Дякувати поки що в нас немає проблемних питань у частині виплати заробітної плати працівникам, тож хвилюватись нині не потрібно.

В НАЕК «Енергоатом» заявляють про створення дата-центрів поблизу атомних станцій, в тому числі поруч Рівненської АЕС. Чи бачите ви в цьому перспективи?

Сьогодні нам потрібно говорити про енергоємні потужності біля АЕС, які б купували в нас електроенергію для свого виробництва. Так як впродовж літнього періоду поточного року ми прогнозуємо великий профіцит атомної електроенергії, на наступний рік нам було б вигідно цей профіцит продавати.

Був ухвалений проєкт «Енергоміст України» і сьогодні триває об’єднання наших енергосистем у європейську, проте країні на це потрібно ще декілька років, щоб змінити чинне законодавство для виходу на європейський ринок. Тому, вважаю, будь-який крок чи проєкт, спрямований на те, щоб в нас купували електроенергію, лише позитивним. Немає значення чи це дата-центри, чи ще щось подібне. Пілотною у цьому напрямку в країні є Запорізька АЕС, були також перемовини з потенційними підрядниками в частині можливості будівництва таких потужностей біля Рівненської АЕС. Ці проєкти досить складні, адже крім реалізації технічної частини, потребують певних змін у законодавстві. Якщо в комплексі все це буде зроблено і підтримано державою й урядом, вважаю, для нас це абсолютно прийнятним. Зрозуміло, що нам ліпше працювати на 100% потужності, чим просто «стояти» і нічого не робити.

Як карантин вплинув на роботу РАЕС, зокрема, у постачанні обладнання, наданні послуг підрядними організаціями, проведенні ремонтів?

Багато компаній, з якими ми маємо укладені контракти або тільки плануємо укласти, на час карантину призупинили діяльність, виконання їхніх зобов’язань відновиться лише через деякий час після нормалізації життя в країні. Поки що це некритичні позиції і цей рік ми пройдемо спокійно. Але якщо ці процеси затягнуться, то деякі ризики все ж таки з’являться. Слід також врахувати, що наразі ми витрачаємо чималі кошти на закупівлю ЗІЗ для персоналу, тестів, профілактичні заходи, зокрема на ізоляцію оперативного персоналу – розміщення у готелі, харчування. Це доповнення до нашого фінансового навантаження. Окрім того, режим роботи нашого підприємства відчутно змінився – це стосується певних видів діяльності таких як навчання персоналу, підтримання кваліфікації, обходи робочих місць, в тому числі виконання робіт підрядними організаціями, адже ми обмежили прохід на проммайданчик залучених працівників. Певний час це все виправдано і не позначиться на виробництві. У випадку ж затягування процесу, це неодмінно негативно вплине на роботу колективу. Треба врахувати і той факт, що частина персоналу працює дистанційно, а це не є ефективним та прийнятним ні для працівників, ні для підприємства. Ми не приймаємо делегації, скасовано відрядження. Наразі виконуємо лише поточну роботу та, попри карантин, ми працюємо досить стабільно.

Наразі частина персоналу працює віддалено. Чи планує керівництво внесення змін в оплату праці працівників, які працюють дистанційно?

Дивлячись на ситуацію в світі, деякі компанії просто звільняють працівників. Все фінансове навантаження щодо утримання громадян бере на себе держава. Ми цього не робимо і не будемо робити і персонал, який працює дистанційно має отримувати таку саму зарплату, як і решта працівників. До травня поточного року оплата працівників не відрізнялася. Цього місяця прийнято спільне рішення, що розмір премії для працівників на дистанційній роботі становитиме 30%. Питання збільшення розміру премії в окремих випадках по кожному працівнику вирішує керівник підрозділу. Хочу відзначити, що персоналу деяких підрозділів довелося взяти на себе подвійне навантаження – це працівники УРП, ЦГО, ЦДтаРАВ, ТрЦ, складно доводиться й оперативному персоналу, який перебуває на самоізоляції. Цим працівникам ми повинні доплачувати.

Говорячи про перспективні проєкти: впровадження технології Holtec, спорудження нових потужностей, а також завантаження в активну зону енергоблоку №3 палива Westinghouse, чи вплине нинішня ситуація на терміни їх реалізації?

Багато заходів з реалізації технології Holtec на майданчику РАЕС було виконано у попередні роки. Цього місяця ми провели кілька нарад, де визначили ключові питання, зокрема цьогоріч це модернізація кранів реакторних відділень – контракти підписані, приймання частини обладнання плануємо зробити дистанційно, зараз узгоджуємо цю позицію з Держатомрегулювання. Ризиків не маємо і готові відвантажувати відпрацьоване паливо з усіх чотирьох енергоблоків у передбачені терміни. Щодо палива Westinghouse – робота проводиться відповідно до графіку, початок завантаження призначено на 2021 рік.

Продовжується активна підготовка до партнерської перевірки ВАО АЕС. Яким чином вона відбуватиметься?

Пандемія привнесла корективи у роботу багатьох організацій. Наразі відбувається трансформація і в ВАО АЕС, в тому числі, її Московському центрі. Ситуація у світі примушує шукати нові рішення та шляхи. Ймовірно, будуть змінюватись підходи. Проведення партнерської перевірки відкладено на кінець серпня – початок вересня поточного року. Щодо підготовки, то наш колектив знає моє ставлення до перевірок – ми повинні бути готовими в будь-який час, а не лише в період перевірки, тому що це наша щоденна діяльність та відповідальність, а робити щось для «показового виступу» - неправильно і не потрібно, тому якоїсь особливої підготовки і не повинно бути. Працюємо у звичному режимі, змінюємо наше бачення, нашу станцію – це позитивно. Сподіваюся, перевірка відбудеться, але, наскільки мені відомо, поки що є проблемним збір команди експертів, у деяких компаніях призупинені відрядження. Не виключено, що терміни перевірки будуть перенесені на наступний рік.

Спорудження житла для працівників РАЕС – чи актуальне наразі це питання? Чи можлива альтернатива у вигляді кредитів?

Ми продовжуємо надавати кредити на житло, але на жаль через нестачу коштів в дуже малій кількості (4-6 на рік). Проєкт з будівництва нового житла не зупиняється. 18 травня у Міністерстві був підписаний і затверджений проєкт нашого нового житлового будинку. На жаль у Компанії дуже складний фінансовий стан, тому якщо кошти будуть, безумовно, цей проєкт продовжуватиметься, але якщо ситуація не зміниться – доведеться даний проєкт призупинити.

Яким чином РАЕС виходитиме з карантину в частині іміджевих проєктів, зокрема, що буде із запланованими спортивними і культурно-мистецькими заходами?

Все залежатиме від уряду країни, Кабміну. Якщо вони послаблюватимуть карантинний режим і будуть дозволи на проведення масових спортивних заходів, ми одразу включимо це в свою роботу. Якщо будуть заборони, ми безумовно цього не будемо робити, адже для нас важливе здоров’я наших працівників, нашого колективу.

Символічно до Дня народження з’явився новий логотип. Його розробила група «Ядерна адвокація», яка займається позиціонуванням атомної станції як низьковуглецевого виробника електроенергії. Наскільки актуальною і важливою сьогодні є ця робота?

Періодично потрібно змінювати речі, які представляють РАЕС у суспільстві. Тим більше, якщо це стосується збереження екології та важливої ролі атомної енергетики у цьому, яку сьогодні прирівнюють до ВДЕ, до абсолютно чистих джерел електроенергії.

І, на останок, що б ви хотіли побажати колективу з нагоди Дня народження РАЕС?

Я б поставив колективу позитивну оцінку. Тому що багато зроблено за минулий рік, безліч заходів реалізовується сьогодні. Зараз низку наших проєктів беруть за основу колективи інших АЕС. Є, на жаль, питання в частині станційних порушень. Проте важливо, що ми беремо уроки з цих порушень, що ми досить швидко знаходимо причину, що енергоблок не стоїть довго у ремонті і оперативно вмикається у мережу.

З нагоди Дня народження РАЕС хочеться побажати колективу розвитку у професійній частині, не зупинятись на досягненому, щоб ми ставали все більше й більше однією сім’єю – працювали єдиною командою, не ділили роботу і зону відповідальності, підтримували один одного. Переконаний, лише разом ми зможемо все, зокрема не допускати тих порушень, які інколи трапляються. Бажаю нам працювати безаварійно, щоб блоки не підводили, а головне всім – міцного здоров’я!
При використанні тексту прес-релізу вказівка його автора чи посилання на джерело інформації (офіційний веб-сайт РАЕС) є обов'язковим: https://www.rnpp.rv.ua/

 

Читайте також:

11.04.2024
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?
13 країн, понад 20 установ та приватні інвестори. Хто допомагає Україні відновлювати енергетику?...
08.04.2024
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Щоб українці щасливо жили під мирним небом
Продовжуємо знайомити читачів з історіями мужніх захисників. Герой нашої сьогоднішньої публікації – жовтоводець Артем Пікущенко, який з перших днів...
04.04.2024
 Тільки разом ми здолаємо ворога!
Тільки разом ми здолаємо ворога!
27 квітня Галина Козакова відзначатиме 40 років своєї праці на Інгульській шахті, структурному підрозділі Східного ГЗК, найбільшої з уранових...
04.04.2024
Майже тридцять років в професії
Майже тридцять років в професії
Сергій Помпенко, апаратник виробництва сірчаної контактної кислоти, – старожил СКЦ. У цеху працює з 1995 року. Прийшов учнем, а...
останні публікації
24.04.2024
Атомпрофспілка лобіює погашення заборгованості
Атомпрофспілка лобіює питання погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах зони відчуження та соціального захисту працівників, які зараз долають...
25.04.2024
Міжнародний день пам’яті працівників 2024
У цей Міжнародний день пам’яті працівників, 28 квітня, профспілки вимагають вжити термінових заходів з протидії «кліматичним ризикам на робочому...
23.04.2024
Стажування на керівних посадах
У межах сьомого сезону освітнього проєкту «Ядерна школа РАЕС» більш ніж 70 старшокласників з м. Вараш, с. Заболоття, с....
23.04.2024
Ядерне паливо Westinghouse в Болгарії
Агентство ядерного регулювання Болгарії видало атомній електростанції "Козлодуй" дозвіл на поетапний перехід енергоблока №5 на ядерне паливо Robust Westinghouse...
21.04.2024
Творча підтримка
В інформаційному центрі Південноукраїнської АЕС відзначили найбільш активних учасників Всеукраїнського патріотичного онлайн-проєкту Енергоатом Junior Все Буде Україна....